Tungla raamatud ja Siimetsa film räägivad, kuidas õudse minevikuga leppida, ning annavad teraapilisel viisil aimu sellest, mis tunne on vihkamise asemel armastada ja andestada. Suure töö teevad selles ära peategelased, keda kehastavad Helena-Maria Reisner (Leelo) ja Tambet Tuisk (tema isa Feliks). Nende kahe vahel on tunda suurt soojust ja teineteisemõistmist, mis, mulle tundus, ei tekkinud mitte ainult filmis, vaid ka võtteplatsil. Ja Juhan Ulfsak! Tema kehastatud NKVD-lane pole mitte labane jõhkrad, vaid nii peen ja ilge lurjus, et ajab filmi vaadates naha punniliseks. Ja kui juba nimeliseks kiitmiseks läks, siis olgu tänatud ka produstent Riina Sildos, kunstnik Jaagup Roomet ja üldse kõik filmigrupi liikmed.
«Seltsimees laps» on EV 100 filmiprogrammi esimene film ja ühtlasi Moonika Siimetsa esimene täispikk mängufilm. See kirjutas end Eesti filmiklassikasse kohe pärast esilinastust. Lisaks on «Seltsimees laps» suurepärane tõestus selle kohta, milleks on võimelised Eesti filmitegijad, kui neile natukene raha anda. «Seltsimees lapse» eelarve oli alla 1,4 miljoni euro ning see on filmimaailmas saiaraha.
Ma pole ainus, kes muretseb, et kui juubeliaasta läbi saab, tõmmatakse rahastus jälle alt ära ja filmivaldkond pannakse dieedile. Hei, poliitikud, siin on üks järgmiste valimiste hääl saadaval sellele, kes lubab, et filmirahastust kinni ei keerata! Filmiajakirjanikuna kinnitan, et vähemalt aasta jagu on meil veel pidu, sest nii EV 100 filmiprogrammi raames kui väljaspool seda on oodata väga põnevat ja tugevat loomingut (olen saanud natuke piiluda). Selg sirgu ja lahke-rõõmus nägu pähe!