E, 2.10.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kumus avatakse Eesti vanima triennaali ajalugu käsitlev näitus

Kultuuritoimetus
Facebook
Comments
Plakat „Mõeldes labürindist. 50 aastat Tallinna Graafikatriennaali“. 2018
Plakat „Mõeldes labürindist. 50 aastat Tallinna Graafikatriennaali“. 2018 Foto: Laura Pappa, Elisabeth Klement/KUMU

19. aprillil avatakse Kumu kunstimuuseumis tänavu juubelit tähistava Tallinna Graafikatriennaali ajalugu käsitlev väljapanek «Mõeldes labürindist. 50 aastat Tallinna Graafikatriennaali».

22. juulil 1968 avati Tallinna Kunstihoones eesti, läti ja leedu estampgraafika ühisnäitus «Kaasaeg ja graafiline vorm». Kavandatud biennaali asemel hakkas kolme Balti riigi graafikanäitus 1971. aastast tegutsema Tallinna Graafikatriennaalina (TGT), mis sai oluliseks kunstisündmuseks ka Baltimaadele. 

Tänapäeval on raske ette kujutada, millist julgust, visiooni ja korralduslikku võimekust nõudis toimkonnalt liiduvabariikide suurnäituse tegemine nõukogude ideoloogilises, majanduslikus ja kunstipoliitilises kontekstis. TGT sai tuntuks terves Nõukogude Liidus, tippu jõudnud teosed kuulusid rahvusvahelisse kategooriasse, tehes Eestile nime kunstimaana.

Taasiseseisvunud Eestis TGT profiil muutus. Rahastamisallikate nappus, Baltikumi koostöö vähenemine, uute graafikute juurdekasvu peatumine ja alanud digitaalne pööre nõudsid muutusi TGT korralduses ning vallandasid diskussiooni näituse tuleviku üle. 1998. aastal käivitatud sisereformid aitasid TGT-l leida oma koha muutunud maailmas. 

Struktuurimuutuste tagajärjel sai TGT-st rahvusvaheliselt avatud näitus. Uue ajajärgu triennaale iseloomustab koostöö uute meediatega, uuenenud graafikatehnikate spekter ja läbitud digitaliseerimise kogemus.

Tallinna Graafikatriennaali tutvustab näitusel Eesti Kunstimuuseumi kogudesse kuuluvate, 50 aasta jooksul auhinnatud tööde väljapanek. Preemiate järjepideva väljastamise ja preemiatööde koondamisega Eesti Kunstimuuseumi on kujundatud hindamatu andmepank Balti regiooni graafika, kunstiajaloo ja vahetuvate kultuuripoliitikate mõistmiseks. Nõukogude ajajärgu laureaatide ekspositsiooni täiendavad teemaplokid, mis annavad ülevaate neist triennaalidel esinenud kunstnikest, kes autasusid pälvimata on leidnud väärika koha järgnevas kunstiajaloos. 

Näitusega kaasneb TGT ajalugu käsitlev rikkalikult illustreeritud eesti- ja ingliskeelne trükis, mida esitletakse näituse avamisel 19. aprillil kell 18.00. Avamisele eelneb kell 17.00 kuraatoriekskursioon näitusel.

Näitus on avatud 26. augustini 2018.

Kuraatorid: Eha Komissarov, Elnara Taidre

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles