Lars von Trieri uus film valiti Cannes’i festivali põhiprogrammi

Kaader filmist «The House That Jack Built».

FOTO: Christian Geisnaes

Kogu oma loometee vältel vägagi vastakaid emotsioone üles kütnud Taani režissööri Lars von Trieri uus film «The House That Jack Built» («Maja, mille Jack ehitas») valiti Cannes’i filmifestivali põhiprogrammi. Enda ebaõnnestunud natsinalja tõttu seitse aastat Cannes'is persona non grata staatuses olnud Trieri jaoks on see juba kümnes kord enda filmiga palmioksafestivalile jõuda.

«Maja, mille Jack ehitas» viib vaataja 1970-ndate USA-sse. Matt Dilloni kehastatav peategelane on üliintelligentne sarimõrvar, kes ise peab enda kuritegusid pigem kunstiks. Kriminaalpolitsei jõuab mehele üha tihedamalt kannule, kuid sellegi poolest pühendub Jack enda verisele harrastusele järjest suuremalt. Jacki tegelaskuju jõuab vaatajani mentaalses detailplaanis, Bruno Ganzi kehastatava tundmatu Verge'iga peetud vestluste kaudu, kellele peategelane usaldab enda probleeme, mõtteid, intiimseid kirjeldusi ja ohtlike manöövrite detailset põhjendamist, mis seguneb peaaegu et lapsiku enesehaletsusega.

Aastal 2000 pälvis Lars von Trier Cannes'is peapreemia filmiga «Tantsija pimeduses», mille peategelast kehastas Islandi lauljatar Björk, kes kirjutas linateosele ka muusika. Samuti on Cannes'is käinud Trieri filmid «Kuriteo element» (1984), mis pälvis tehnika grand prix', «Europa» (1991), mis sai nii žürii eriauhinna, tehnika grand prix' kui ka parima kunstilise panuse auhinna, «Laineid murdes» (1996), mis pälvis samuti žürii eriauhinna, «Idioodid» (1998), «Dogville» (2003), «Manderlay» (2005), «Antikristus» (2009) ja «Melanhoolia» (2011). Juba 71. korda peetav Cannes'i filmifestival toimub tänavu 9.–18. maini.

«Maja, mille Jack ehitas» on valminud Taani ja Rootsi stuudiote Zentropa ning Filmi Västi koostöös. Film jõuab Eesti kinodesse detsembris.

Tagasi üles
Back