Kultuurisoovitused

PROTEST!? Mis ajab euroopa noortel harja punaseks?

Hetk VAT Teatri lavastusest «#kaotamindära».

FOTO: VAT Teater

17. -18. mail toimub rahvusvahelise teatriprojekti Plafrom Shift+ üks viimaseid aktsioone Eestis. Mõlemal päeval kell 18 toimuvad VAT Teatris, Rahvusraamatukogu Teatrisaalis avalikud foorumteatri etendused nimega «Riigieksam». Samal perioodil saavad kooliõpilased osaleda interaktiivses installatsioonis «Out of the box», mille panid kokku nelja riigi kunstnikud oma riigi noortelt saadud ideedest.

VAT Teater on osalenud mitmes rahvusvahelises projektis, kus märksõnadeks internetiohud ja -võimalused, tehnilised uuendused teatris ja noorte kaasamine puudutavate lavalugude leidmise ja loomise protsessi. Peagi jõuab lõpusirgele rahvusvaheline neli aastat kestnud teatriprojekt Platform Shift Plus (http://platformshift.eu/), mille raames on VAT Teater toonud publikuni lavastused «Web Demon», «Mister Green» ja «#kaotamindära».

Viimane samm aga pole mitte tavaline lavastus, vaid midagi hoopis põnevamat. Inglise, saksa, prantsuse ja eesti kunstnikud kohtusid oma kodumaal noortega, et uurida, kuidas saab uus põlvkond aru protestist. Milleks tänapäeval protestida? Ja üldse – kuidas? Selgus, et tänased noored ei kipu väga meelsasti plakatitega tänavatele, vaid otsivad teistsuguseid vahendeid, kuidas oma meelsust väljendada. Ka teemadevalik oli nendes neljas riigis lai, ulatudes liigsest plastiku kasutamisest kuni koduvägivallani välja.

Eestis kohtus kunstnik Henry Griin Nõmme Kultuurikeskuse näitetrupiga (juhendajad: Elina Reinold ja Margo Teder), et küsida, kuidas saaks kunst midagi ühiskonnas muuta. Eesti noored tegid põneva valiku – nad soovivad rääkida nende jaoks põletavast teemast, eesti haridussüsteemist. Nii sündis foorumteatri-etendus «Riigieksam», mida esitatakse huvilistele 17. ja 18. mail kell 18 Rahvusraamatukogu Teatrisaalis.

Sissepääs on kõigile TASUTA, kuid vajalik on eelnev registreerimine aadressil: mariliis@vatteater.ee

Samadel päevadel saavad kooliõpilased osaleda interaktiivses installatsioonis «Out of the box», mille panid kokku nelja riigi kunstnikud oma riigi noortelt saadud ideedest.

Foorumteater on osa Augusto Boali rõhutute teatrist, mille raames esitavad näitlejad ühe ebaõiglast olukorda kujutava stseeni, et siis koos publiku leida selle lahendamiseks erinevaid võimalusi.

Foorumteatri kohta saab rohkem lugeda siit: http://www.vatteater.ee/et/foorumgrupp.html

Rohkem infot sündmuse kohta: http://www.vatteater.ee/et/ekstra/16/protest.html.

Pane end osalema ja eventil: https://www.facebook.com/events/1952648038141069/.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles