JutuPeatus avatakse Tartus rongkäiklavastusega

Kaarsild.

FOTO: Erge Jõgela

Kolmapäeval, 13. juunil saab Tartus näha vaid üks kord etendamisele tulevat lavastust, millega avatakse esimesed  kirjanduslike paikadega seotud viidad linnaruumis ja avalikustatakse kogu üle-eestiline JutuPeatuse projekt. 

Kell 20 Kaarsilla juurest algavasse rongkäiku on oodatud kõik huvilised, kes saavad osa kordumatust teatraalsest rännakust kirjandusmaailma. Etenduse on lavastanud Kaija M. Kalvet teatrist Must Kast ning see on kõigile tasuta. Rongkäiklavastus lõpeb täpselt kell 20.45 Inglisillal, millest August Sang on kirjutanud oma luuletuses «Mälestus»:

«Mul meelde tuleb kauge kevad.

Peal taevas on kui akvarell.

All orus toomed õilmitsevad.

Kolmveerand üheksa lööb kell.»

Rongkäiklavastusega toob Tartu Linnaraamatukogu avalikkuse ette oma kaks aastat väldanud projekti JutuPeatus, mis on pühendatud Eesti Vabariigi 100. aastapäevale. Nende kahe aasta jooksul valiti välja 100 olulist eesti kirjandusteost, mis on seotud mõne kindla paigaga üle Eesti, ning asuti neile «rätsepatööna» valminud viitasid paigaldama. Igalt viidalt leiab rohkem või vähem emotsionaalse tsitaadi paigaga seotud teosest, QR-koodi ning info kodulehe www.jutupeatus.ee kohta. Kodulehel saab kuulata katkendeid valitud raamatuist ja vaadata üle-eestilist kaarti siltide asukohtadega. Raamatukogudest leiab edaspidi ka JutuPeatuse trükitud kaarte.

Tartusse on paigaldatud ühtekokku kaheksa raamatuviita. Rongkäiklavastus viib südalinnas asuvate viitade juurde, aga näiteks Tammsaare «Tõest ja õigusest» tuntud härra Mauruse kooli või legendaarse Vaino Vahingu salongi peab huviline kaardi abil ise üles leidma.

Kokku paigaldatakse lähemate nädalate jooksul üle Eesti 100 silti Narvast Abrukani ja Naissaarelt Võmmorskini.  Huviline saab kaardi põhjal õige pea võtta ette kirjandusliku matka läbi kogu Eestimaa, peatusi saab teha nii linnatänaval kui ka metsarajal.

Teoseid aitasid raamatukoguhoidjatel välja valida kirjandusteadlased ja -eksperdid Tiit Aleksejev, Peeter Helme ja Mart Velsker. Märgistuse kontseptsiooni ja disaini ning veebilehe ja trükise kujunduse autorid on Marje ja Martin Eelma Tuumik Stuudiost ning Kärt Maran. Viidad valmisid ettevõttes TTDisain ning koduleht Elixir OÜ poolt. Helifailid lugesid sisse tuntud Eesti näitlejad ja salvestamise korraldasid Leino Rei ja Ardo Ran Varres. Tartu Linnaraamatukogu koostööpartneriteks olid rahvaraamatukogud üle Eesti.  JutuPeatuse idee autor on Kristel Kalda Tartu linna kultuuriosakonnast.

Projekti rahastasid Kodanikuühiskonna Sihtkapital, Eesti Kultuurkapital, Hasartmängumaksu Nõukogu ja Tartu Kultuurkapital.

Tagasi üles