Avatakse näitus sõdadevahelise perioodi pidulikust rõivamoest

Näitus «Moejoon: pidulik rõivamood 1920–1940»

FOTO: Plakat

Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoones avatakse 16. juunil näitus «Moejoon: pidulik rõivamood 1920–1940», mis annab vaatajaile aimu, milline oli Eesti jõukama linnanaise garderoob 1920.–1930. aastatel.

Näitus põhineb peamiselt Eesti Ajaloomuuseumi tekstiilikogul ning tutvustab linnanaise rõivastust tema elu olulistel sündmustel – ristsed, leer, pulmad, seltskondlikud- ja meelelahutussündmused ning lein.

Näitus vaatab tagasi aega, mil maailma moemetropolid oli vallutanud art déco moejoon, mis jättis oma jälje ka Eesti rõivastumiskultuuri. Omariiklusega kasvama hakanud jõukus võimaldas daamidel rõivastuda moodsalt, kanda hästi konstrueeritud lõigetega ja kvaliteetsetest kangastest riideid.

Nagu teisteski kultuurivaldkondades, põimusid rõivamoes rahvusvahelised impulsid ja trendid traditsioonidega. Käsitöö oli au sees nii maal kui ka linnas, võimaldades loovalt astuda ühte sammu uusimate moesuundadega. Tarbijad võtsid šnitti kinolinalt nähtud kangelannade rõivastusest ja said praktilisi nõuandeid naisteajakirjade moerubriikidest.

Näituse kuraatori Marion Laeva sõnul on see kummardus selle põlvkonna naistele, kes aitasid kaasa omariikluse kinnistumisele, luues väärtused, mis jäid püsima ja püsivad tänase päevani meie riietumiskultuuris.

Näitusega kaasneb kataloog, mis annab sisevaate ajastu naise rõivastusse ja ilurituaalidesse ning mida  rikastavad fotod nii Eesti Ajaloomuuseumi kogudesse kuuluvatest rõivaesemetest ja aksessuaaridest, kui ka ajastu fotodest ja illustratsioonidest.

Tagasi üles