Juba seetõttu, rääkimata muust kultuurikoormaga laetust, on eriline ka Juhan Liivi luuleauhind. Minu andmetel on ta (ja temaga kaasnev karjasemärss) praegu ainus, mille saab ühe luuletuse eest. Luuletsüklite eest, tõsi, võidakse põhimõtteliselt anda ka Hendrik Adamson või debüüdiauhind Esimene Samm.
Üheksa aastat tagasi on üks siin vaadeldavaga sarnane kogumik Liivi-auhinna saanud 30 luuletusest juba ilmunud, toona pealkirja all «Siis tõusid sa pilvede alla» (2009) ja Jüri Talveti eessõnaga. Nüüdne kogumik sisaldab Tanar Kirsi lühikest sissejuhatust ja juba 40 luuletust.
Kahel korral on Liivi-õnn naeratanud kuuele luuletajale (Betti Alver, Jaan Kaplinski, Kalju Lepik, Ene Mihkelson, Triin Soomets ja Mari Vallisoo). 17 korral 40st on auhind läinud naisautorile.
Auhinna alguses 1965. aastal oli patrooniks Friedebert Tuglas. Niisiis seisis selle taga nii Liivi tekstide kunagise esimese prepareerija ja kanoniseerija autoriteet kui teisalt ka Tuglase eriline, poolsuveräänne asend Eesti NSV 1960. aastate kirjanduselus. 1969. aasta järel jäi aga asi katki enam kui aastakümneks. Väidetavalt leiti olevat tegu natsionalistliku ja nii või teisiti liialt väljapoole parteistruktuuride kontrolli jääva nähtusega. Kõige taustaks olid muidugi ka Tšehhi sündmuste järel kultuuripoliitikas üldiselt puhuma hakanud kõledamad tuuled.
Tuglas suri 1971. aasta aprillis, kuid juba 1970. aastal jõudis ta asutada omanimelise novelliauhinna ja koguni ise välja valida kaks laureaati. (Pangem tähele, seegi preemia oli mõeldud üksikteose ja mitte raamatu esiletõstmiseks.) Seda hakati välja andma 1971. aastal ja antakse tänini. Nii et 1920.–1930. aastate «kirjanduspaavsti» vaim on ka tagantjärele visa, tema hingus ja ta sümboolse võimu märgid ulatuvad seni meieni. Ja kui arvestada, et 1984. aastast õnnestus taastada ka Liivi-auhind, siis seda enam.