«Mässaja kirurg» sai Pärnus preemia (1)

Kultuuritoimetus
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
"Mässaja kirurg". FOTO: Kaader Filmist/Pärnu Filmifestival
"Mässaja kirurg". FOTO: Kaader Filmist/Pärnu Filmifestival Foto: Kaader filmist/Pärnu filmifestival

Laupäeva hilisõhtul jagati Uue Kunsti Muuseumis XXXII Pärnu Filmifestivali auhinnad.

Eesti rahvas hääletas ülekaalukalt parimaks dokumentaalfilmiks Rootsi filmrežissööri Erik Gandini dokumentaalfilmi «Mässaja kirurg». See on portree mässumeelselt kirurgist doktor Erik Erichsenist, kes pärast 30 aasta pikkust arstikarjääri oma kodumaal otsustab sealsest valitsevast bürokraatiast põgeneda. Koos medõest abikaasaga lendab ta peaagu olematu meditsiiniga Etioopiasse, et väikeses välihospidalis abivajajaid opereerida. Peagi on tema vastuvõturuum patsientidest tulvil ja igapäevatöö lahutamatuks osaks saab käepäraste töövahendite leiutamine või ostmine ehitusmaterjalide kauplusest. Erik Erichsen mässab varavalgest hilisõhtuni, opereerib päevas sadu patsiente ja laeb endasse elujõudu trompetit puhudes.

Festivali peažürii otsustas festivali Suure Auhinna parima kuntilise saavutuse eest anda Süüria juurtega Saksamaa filmirežissöörile Talal Derkile filmi «Isadest ja poegadest» eest. Filmi autor on jalge alla võtnud julge tee ning reisib paariks aastaks räsitud sünnimaale, et ühes väikeses külakeses jäädvustada pühasõdalaste mõttemaailma. Ta filmib tema usalduse võitnud peres seal kasvavaid lapsi. Poisse treenitakse isa eeskujul ustavateks pühavõitlejateks, kes eales pisaraid ei vala ja kes ei mäleta aega enne sõda.

Parima Eesti dokfilmi auhinna võitis Jaanis Valk, kellel 9 aasta jooksul valmis dokumentaalfilm Ahto Valterist «Ahto. Unistuste jaht». Ahto Valter oli suur unistaja, seikleja ja meremees, kelle ümbermaailmareis omanimelisel purjelaeval paneb noored poisid janunema seikluste järele, naissoo õhates armastuskirju kirjutama ning ajakirjanikud enda järel jooksma. Keegi ei teadnud, mis on see motiveeriv jõud ja ajend, mis sundis teda seda kõike läbi tegema. Kangelase püsimatu meel, aastate pikkused katsumused oma unistuste täitmiseks ning läbikukkumised sel teel rulluvad lahti filmi jooksul, mis kasutades unikaalset arhiivimaterjali avab vaataja jaoks eelmise sajandi maadeavastaja ihalused ja katsumused.

Lastežürii valis parimaks lastefilmiks Poola filmiautori teose «Kaks maailma». Maciej Adameki käe läbi on valminud inspireeriv perekonnaportree 12-aastasest Laurast ja tema kurtidest vanematest.

Festivali peažürii kooseisus: Mark Aitken (Inglismaa), Israel Bañuelos (Mehhiko), Rūta Ronja Pakalne (Läti), Riho Västrik, Reeli Reinaus, Piibe Kolka.

Eesti dokumentaalfilmide žürii: Ulla Boje Rasmussen (Taani), Žanete Skarule (Läti), Anastasiia Starozhytska (Ukraina),

Lastefilmide žürii: Kai Leas, Elsa-Lydia Virta, Martiina Tõnts, Marleen Safonov, Reya Soontalu, Joosep Käär, Mairon-Daniel Murulaid

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles