T, 26.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Mägede Häälel esineb Winny Puhh keset sõjalahingut  

Facebook
Comments
Mägede Hääl Festival
Mägede Hääl Festival Foto: Aleksander Kelmpan

Sel nädalavahetusel Kohtla-Nõmmel toimuval kultuurifestivalil astub ansambel Winny Puhh lavale keset Põhjasõja lahingut. Mägede Häälel näeb ja kuuleb ajaloolise sõja ja roki kokkupõrget festivali avaõhtul, reedel 6. juulil.

Vene ja Rootsi vahelise sõja lahingu taaselustamisel püüavad teineteist «maha lüüa» Peeter I ja Karl XII aegseid mundreid kandvad sõjamehed. Relvadest lähevad käiku musketid ja suurtükid. «See on ajast, kui mehed olid veel rauast ja püssid puus,» ütleb Winny Puhhi kitarrist Ove Musting.

Indrek Vaheoja: «Ootame suure elevusega Põhjasõja taaskehtestamist Mägede Häälel, sest kaugel muistsel ajal peeti sõdu ikka orkestri saatel.»

Narvas tegutseva sõjaajalooklubi Preobraženski Polk juht Annes Kruberg, kes oma võitluskaaslased festivalile toob, mainib, et taaselustatakse lihtsalt üks episood Põhjasõjast, mitte konkreetne lahing ning nii suuri üksusi nagu Šeremetjevi 11 000-meheline ratsavägi seekord kohale ei tooda.

21 aastat väldanud Põhjasõja ajal, mille tallermaaks olid ka Eesti alad, sattus tõsisesse ohtu Eesti rahva säilimine, kuna samal ajal möllas Eestis ka surma külvanud katk.

«Eestlaste suhtumine Ida-Virusse tuleb 180 kraadi ümber pöörata,» ütleb Musting. «Ja muidugi – fosfor kuulub Eesti rahvale! Ka maavaradesse suhtumine tuleks ümber mõelda. Maavarad kuuluvad ju kõigile eestlastele ja üks hetk tuleks see jagamine ära teha.»

Mägede Hääle peakorraldaja Ivar Murd peab Põhjasõja ja Winny Puhhi showd ennetavalt üheks festivali tipphetkeks. «Ootan pingsalt Winny Puhhi ja kohalike Põhjasõja rekonstrueerijate esinemist. Tuhamäed ja 18. sajandi lahing ühes kaadris koos sellise pungiga on, pagan, uhkem kui «Avatar»,» ütleb Murd.

Eesti Vabariigi 100. juubeliga seotud festivalil esineb kahel päeval ligi 40 artisti ja DJd Eestist ja mujalt maailmast, toimub üle kümne seansi maa-aluses Kaevanduskinos ning on korraldatud programmidega väljasõidud Aidu fjordidesse ning Viivikonnale ja Sillamäele.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles