E, 25.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Eesti osalusel valminud film esilinastub Veneetsia filmifestivali võistlusprogrammis

Kultuuritoimetus
Facebook
Comments
Mart Taniel, sedapuhku  Elmo Nüganeni sõjafilmi «1944» võtetel.
Mart Taniel, sedapuhku Elmo Nüganeni sõjafilmi «1944» võtetel. Foto: Mihkel Maripuu

Vene-Eesti-Prantsuse koostööfilm «Mees, kes üllatas kõiki» valiti Veneetsia festivali Orizzonti programmi. Filmi režissöörid on Natalia Merkulova ja Aleksei Chupov ning operaator on Mart Taniel. «Mees, kes üllatas kõiki» Eesti-poolne produtsent on Katrin Kissa ja tootjafirma Homeless Bob Production, kelle jaoks on tegu juba teist korda samal festivalil osalemisega – 2007. aastal võitis Veiko Õunpuu «Sügisball», mille operaator oli samuti Mart Taniel, Veneetsias Orizzonti võistlusprogrammis peapreemia.

Produtsent Katrin Kissa sõnul on koostöö Venemaa ja Prantsusmaaga sujunud ladusalt. «Minu jaoks on see koostöö kaastootjana olnud väga huvitav. Mulle tundub, et Eesti filmitootmine on jõudnud huvitavasse aega, kus Eesti suudab olla võrdseks partneriks sellistele suurtele filmiriikidele nagu Venemaa ja Prantsusmaa ja kus järjest rohkem hakatakse huvi tundma Eesti kunstnike, operaatorite, heliloojate ja näitlejate vastu. Lisaks operaatori panusele tehti Eestis filmiga seotud järeltööd ning graafilise disainerina on kaasatud Margus Tamm. Eesti vaatajate ette jõuab film loodetavasti sel hilissügisel,» lisas Katrin Kissa.

«Mees, kes üllatas kõiki» on operaator Mart Tanieli jaoks teine kord teha koostööd Natalia Merkulova ja Aleksei Chupoviga. Nende koostöö sai alguse režissööride tandemi auhinnatud debüütfilmiga «Intiimsed kohad», mis osales 2013. aasta PÖFF’il debüütfilmide võistlusprogrammis.

«Mees, kes üllatas kõiki» peategelane on Siberi metsavaht Igor, kes võitleb kartmatult taigas tegutsevate salaküttide vastu. Igor on tubli pereisa ja austatud kogukonna liige. Tema abikaasa Natalia ootab nende teist last. Ootamatult saab Igor teate, et ta on haige ja elada on jäänud vaid paar kuud. Mees ei saa abi ei traditsioonilisest meditsiinist ega ka nõiaväelt. Tal ei jää muud üle kui astuda viimane, meeleheitlik samm – ta otsustab järgida vana Siberi müüti Žambast, kes teades, et surm teda otsib, muudab end tundmatuseni lootuses, et surma silm libiseb temast mööda.

Veneetsia festival on maailma vanim filmifestival ja seda peetakse üheks maailma kolmest olulisimast filmifestivalist. Tänavu toimub see 29. augustist 8. septembrini.

«Mees, kes üllatas kõiki» tootjafirmad on Pan Atlantic (RUS), Homeless Bob Production (EST) ja Arizona Production (FRA), selle valmimist on toetanud Eesti Filmi Instituut ja Kultuurkapital.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles