N, 30.03.2023

Niguliste muuseumis avatakse Tallinna «Surmatantsu» uus ekspositsioon

Kultuuritoimetus
Niguliste muuseumis avatakse Tallinna «Surmatantsu» uus ekspositsioon
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Niguliste kirikus olevate hindamatute kunstiväärtuste hulka kuulub näiteks Bernt Notke maal «Surmatants».
Niguliste kirikus olevate hindamatute kunstiväärtuste hulka kuulub näiteks Bernt Notke maal «Surmatants». Foto: Marina Puškar

Teisipäeval, 21. augustil kell 18 avatakse Niguliste muuseumis maali «Surmatants» uus püsiekspositsioon. Kuulsale Lübecki meistrile Bernt Notkele omistatud Tallinna «Surmatants» pärineb 15. sajandi lõpust ning on ainus tänaseni säilinud lõuendile maalitud keskaegne surmatantsumaal kogu maailmas.

Haruldase ja suurejoonelise teose uue ekspositsioonilahenduse on loonud KOKO arhitektid. Erilahendusena valminud ekspositsiooniseinas on esimest korda Eestis kasutatud suuremõõtmelist eritellimusel valminud muuseumiklaasi. Teost kaitsev kaheksa meetri pikkune ja üle 600 kg kaaluv spetsiaalne Saksamaal valminud kaitseklaas lubab maali vaadelda võimalikult autentsel kujul. Tallinna «Surmatantsu» uus väljapanek on valminud erafirmade ja riigi toetusel.

Nigulistes asuv «Surmatantsu» maal on kõige tuntum ja hinnalisem keskaegne kunstiteos Eestis. Tallinna «Surmatantsust» on alles vaid seitsme ja poole meetri pikkune algustükk, mis kujutab kolmeteist figuuri. Maal võis algselt olla 30 meetrine ning seal võis olla kujutatud kuni 50 figuuri. Figuuride all on tekstilint, kuhu on maalitud alamsaksakeelne värssides dialoog Surma ja kujutatud tegelaste vahel. Tallinna «Surmatants» telliti tõenäoliselt 15. sajandi lõpul Niguliste kiriku Antoniuse kabelisse.

«Surmatantsu» uus püsiväljapanek on esimene osa Niguliste muuseumi uuenevast püsiekspositsioonist. Lähiaastatel on plaanis uuendada muuseumi suure saali väljapanekut. Järgmise aasta kevadel on kavas avada Antoniuse kabeli ja Tallinna «Surmatantsu» püsiekspositsiooni teine osa.

«Surmatantsu» maali uue püsiekspositsiooni avamisega kaasnevad eriekskursioonid toimuvad neljapäeval, 23. augustil ja reedel, 24. augustil algusega kell 18. Niguliste muuseum on neil kahel päeval avatud kuni kell 19.

Püsiekspositsiooni kuraator: Merike Kurisoo (Niguliste muuseum)

Sisearhitekt: Liis Lindvere (KOKO arhitektid)

Sisearhitektuurne lahendus ja kujundus: KOKO arhitektid

Toetajad: Kultuuriministeerium, AS Merko Ehitus Eesti, Moodne Valgustus, Pro Kapital Eesti AS

Teostajad: HS Steel OÜ, OÜ Skeleton, Moodne Valgustus, Tehnolabor OÜ ja Baltic Wood Partners OÜ

Märksõnad
Tagasi üles