P, 2.04.2023

Hiroshima festivalil näidatakse tänavu rekordarv Eesti animafilme

Kultuuritoimetus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Maestro Cucaracha ja tema jalgratas filmis «Kapten Morten lollide laeval».
Maestro Cucaracha ja tema jalgratas filmis «Kapten Morten lollide laeval». Foto: Nukufilm

23.–27. augustini Jaapanis, Hiroshimas toimuval rahvusvahelisel animatsioonifestivali programmis on Eesti juubeliaasta tähistamiseks rekordarv Eesti animafilme, mis teeb sellest suurima Eesti animafilmide fookuse maailmas.

«Nii mastaapset Eesti animafilmide fookust pole veel varem ükski festival ette võtnud,» ütleb Eesti 100. juubelile pühendatud ettevõtmise kohta Eesti-poolne korraldaja Mari-Liis Rebane.

«Tegemist on prestiižse festivaliga, mis toimub juba 1985. aastast ning mida võiks lugeda maailma olulisemate animafestivalide hulka. Tänavu tuleb näitamisele üle 300 animatsiooni, mille hulgas on nii täispikad filmid, teleseriaalid, reklaamklipid kui ka animadokid. Lisaks rõõmustab see, et rahvusvahelisse võistlusprogrammi on seekord mahtunud lausa neli Eesti filmi ning rahvusvahelise žürii töös teeb kaasa Eesti animatsiooni suurkuju Priit Pärn,» lisas Mari-Liis Rebane.

Programmi pani kokku festivali direktor ja asutaja Sayoko Kinoshita, kes käis selle aasta jaanuaris Eesti filmitegijatega Tallinnas kohtumas.

Eesti animastuudiotega kohtumiste ning põhjaliku uurimistöö tulemusena sündis fookusprogramm, mis moodustab kirju ja mitmekülgse ülevaate väga erinevatest režissööridest ning stuudiotest. Hiroshimas toimuv fookus näitab Eesti animafilmi valdkonda mitmekülgsemana kui ükski teine fookus seda seni on võimaldanud. Eestist reisib festivalile Eesti animatsiooni tutvustama ning publikuga kohtuma ligi 20 filmitegijat.

«Programmis näidatakse 35 mm filmirullide pealt ka mitmeid vanu animafilme, mida on suurelt ekraanilt harv võimalus näha. Filmide ettevalmistamine Jaapanisse jõudmiseks nõudis pingutust nii filmistuudiotelt, Eesti Filmi Instituudilt, Filmiarhiivilt kui ka Eesti Suursaatkonnalt Tokyos, kes kõik tegid omalt poolt parima selleks, et filmirullid Jaapanisse jõuaks,» sõnas Rebane.

«Eriti ootusärevaks teeb ka see, et saame Jaapanis esitleda Eesti-Iirimaa-Belgia täispikka stop-motion filmi «Kapten Morten lollide laeval», mis Eesti kinodesse jõuab järgmise aasta märtsis.»

Eesti režissöörid ja nende filmid on varemgi Hiroshima festivalil esindatud olnud. 1992. aastal osales festivali žüriis Rein Raamat ning hiljem on festivali programmi nõukogus osalenud Rao Heidmets. Varem on äramärkimisi pälvinud Priit Tender filmide eest «Viola» ja «Köögi dimensioonid» ning Rao Heidmets filmi eest «Instinkt». 2010. aastal said Priit ja Olga Pärn filmi «Tuukrid vihmas» eest Hiroshima eriauhinna ning 2016. aasta festivalil tunnustas žürii Riho Unti ning Chintis Lundgrenit.

Festival toimub 23.–27. augustini Jaapanis, Hiroshimas. Sündmus toimub Eesti Vabariik 100 rahvusvahelise programmi raames. Hiroshima animatsiooni festivali koordineerib Eesti Lühifilmi Keskus ShortEST koostöös Eesti Filmi Instituudi ning Eesti animatsioonistuudiotega.

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Märksõnad
Tagasi üles