ERM Teater toob sügisel lavale Jaan Krossi «Keisri hullu»

Kultuuritoimetus
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Rein Pakk.
Rein Pakk. Foto: Erlend Štaub

Oktoobris jõuab Eesti Rahva Muuseumi teatrisaalis publiku ette Rein Paku lavastus «Keisri hull», mis põhineb Jaan Krossi samanimelisel ajaloolisel romaanil. Timotheus von Bocki kehastab Tanel Jonas.

Võisiku mõisnik Timotheus von Bock oli nii oma aja kui ka kogu meie ajaloo särav täht. Unistada 19. sajandi alguse Liivimaal vabadusest, võrdsusest ja vendlusest võis vaid täiesti pöörane mees, kuid uskuda, et Venemaa keiser need unistused ellu viib, võis vaid hull.

«Viimati nooruses loetud romaani aasta eest uuesti lugedes kerkisid minu jaoks esile täiesti uued aktsendid ning vaatenurgad. Ja mis peamine – teksti aktuaalsus polnud kuhugi kadunud. Mõistsin kui hämmastavalt suur kuristik laiutab ka tänapäeval humanistlike ideaalide ja tegelikkuse vahel. Usun, et «Keisri hullu» aeg on jälle käes,» ütles lavastaja Rein Pakk.

Krossi dramatiseeringut on tänast teatrikeelt ja -külastajat silmas pidades Pakk täiendanud. Vaataja leiab end küsimuste eest, mille jätavad õhku nii autor kui ka lavastaja. Kas Bock oli hull või ta mängis hullu? Kust võttis Bock oma julguse? Miks keiser teda surmast säästis? Kust jookseb aususe ja hullumeelsuse piir?

Pakk tõdes, et üks peamisi põhjuseid, miks ta «Keisri hullu» lavastamise ette võttis, on tegelaskujude psühholoogiliselt rikas kolmemõõtmelisus. «Või nagu Tšehhov ütles «ümarus». Krossi loodud karakterid on enamikest ajalooromaanide tegelastest vaimulaadilt oluliselt rikkamad. Näitlejatel on, mida mängida,» lisas ta.

Laval on Tanel Jonas (Teater Vanemuine), Elina Purde, Helgur Rosenthal, Jekaterina Novosjolova, Andres Mähar (Teater Vanemuine), Kaia Skoblov, Mart Toome (Tallinna Linnateater) ja Raivo E. Tamm.

Esietendus toimub 5. oktoobril kl 19 ERMi teatrisaalis (Muuseumi tee 2, Tartu; B-sissepääs). Etendused kümnel korral oktoobrist detsembrini.

Jaan Krossi dramatiseeringus on «Keisri hullu» varem lavale toodud kahel korral – 1984. aastal Mikk Mikiver Eesti Draamateatris ning Peeter Tammearu ja Jaak Allik 2006. aastal Ugala Teatris.

Tagasi üles