Avatakse näitus vineerist ja Lutheri tehasest (1)

Kultuuritoimetus
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Marcel Breueri kujundatud lamamistool Isokon Long Chair.
Marcel Breueri kujundatud lamamistool Isokon Long Chair. Foto: EESTI ARHITEKTUURIMUUSEUM

30. augustil kell 18 avatakse Eesti Arhitektuurimuuseumi galeriikorrusel näitus «Luther ja Isokon. Teedrajav arhitektuur ja vineermööbel».

Luther on tagasi näituse ja loengute vormis, et tähistada omas ajas teedrajavat koostööd Eesti ja Inglismaa vahel. See keskendus linnaelu radikaalsele uuendamisele ning Lutheri, Venesta ning vineeri kui tugeva, elegantse ja taskukohase materjali võtmerollile. 1877. aastal Tallinnas asutatud A. M. Lutheri Mehhaanilise Puutöötlemise vabrik, hilisem Luterma, oli enne Teist maailmasõda Eesti suurim vineeri- ja mööblitootja ning vineeri tootmise tehnoloogia innovaator, kes oli tuntud üle Euroopa.

Juba 1897. aastal asutas Luther Londonis tütarfirma Venesta, kes turustas tehase toodangut ning propageeris vineeri kui uut materjali. Moodsa disaini ajalukku on läinud koostöös Venestaga 1931. aastal asutatud mööbliettevõte Isokon, kes tegeles vineermööbli tootearendusega ning tegi koostööd moodsa arhitektuuri ja disaini maailmanimede Walter Gropiuse ja Marcel Breueriga. Isokoni eksperimenteerimisvaimust sündis rida moodsa mööbli klassikasse kuuluvaid esemeid, mille põhimaterjaliks on vineer.

Moodne mööbel oli lahutamatu nüüdisaegsest elamuarhitektuurist ning Isokoni üheks olulisemaks projektiks kujunes Londonisse Lawn Roadi korterelamu ehitus, kollektiivse linnaelu võimalusi uurinud innovaatilise maja projekteeris briti tuntumaid moderniste Wells Coates ja see valmis 1934. aastal. Aastate jooksul on nn Isokoni majas elanud plejaad tuntud kunstnikke ja kultuuritegelasi – nii fašismi eest Saksamaalt põgenenud Breuer kui ka Gropius ise, aga ka kirjanikud Agatha Christie ning Adrian Stokes.

Näituse toob Eestisse Isokoni galerii, mis loodi neli aastat tagasi silmapaistva elamu ning Isokoni tegevuse kajastamiseks. Näitus tutvustab nii inimesi, kes olid maja ideelised ja arhitektuursed loojad kui ka tuntumaid elanikke. Ühtlasi näeb korterite tarbeks kujundatud kuulsat Isokoni mööblit, mis oli üks osa nägemusest elegantsest ning minimalistlikust uuest elustiilist. Näitus annab ülevaate ka sõja järel hooletusse jäetud elamu hiljutisest dramaatilisest päästmisest ning hoolikast restaureerimisest. Võrdlusena on eksponeeritud meie mööbliajaloo klassikasse kuuluvat Lutheri vabriku toodangut ning tutvustatud tehase ajalugu. Näitus juhib laiemalt tähelepanu vineerile kui materjalile, mis on andnud tõuke mitme 20. sajandi kõige uuenduslikuma mööblieseme sünnile, samuti Lutheri vabriku teedrajavale rollile.

Näitus on osa Tallinna Disainiöö festivali programmist.

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles