Helsingi südames Lasipalatsi taga saab näha huvitavat vaatepilti. Maapind on hakanud lainetama, siit-sealt kerkivad kivise maapinna seest suured kuplid. Suured katuseaknad vaatavad taeva poole nagu hiigelsuured klaassilmad.
Nende vahel sõidavad rulatajad; teised noored istuvad hiiglaslike kuplite ümber, võtavad suvepäikesest viimast ja ajavad omavahel eri keeltes juttu. On see Helsingis või mõnel teisel planeedil? Võib-olla polegi nii raske uskuda, kuid selle lainetava ulmemaastiku all, maa sees, asub üks Soome vägevamaid kunstimuuseume.
Laiem kooslus, mille kõige olulisemaks osaks see muuseum on, kannab nime Amos Rex. Uus keskus avati 30. augustil ning muuseumi juhi Kai Kartio sõnul on Amos Rexil olnud viie esimese päevaga juba üle 10 000 külastaja. Ka praegu ulatuvad huviliste järjekorrad ustest välja.
Üks osa Amos Rexist, Lasipalatsi on vana funktsionalistlik hoone, mis on ehitatud 1936. aastal Helsingi 1940. aasta suveolümpiamängude tarbeks. Kuna hoone pidi olema ajutine, anti tollal arhitektidele enam-vähem täiesti vabad käed. Ehkki mängud Teise maailmasõja puhkemise tõttu ära jäid, otsustati hoone tuleviku tarbeks siiski alles jätta. Nüüdseks on see juba omaette arhitektuuriväärtus.
Amos Rex on korraga muuseum, kino, kohvikute ja poodide kompleks. Kuid ennekõike on see omamoodi mosaiik. Nimi Rex tuleb vana Lasipalatsi hoone küljes asuva art deco-stiilis kinomaja Bio Rex nimest. Kui enamik 30ndatel ehitatud Soome kinosid on muudetud jõusaalideks või poodideks, siis Bio Rex näitab nüüd taas populaarseid art house’i filme – nii digitaalselt kui ka 70-millimeetrise lindi pealt.
Kui nimi Rex tuleb Lasipalatsi vanast kinost, siis nimi Amos tuleb Amos Andersoni nimest. Tegu on soome ärimehe, metseeni ja kunstisõbraga, kes lõi omal ajal sihtasutuse Konstamfundet eesmärgiga hoida Helsingis alati suurt kunstimuuseumi. Pikka aega tegutseski Yrjönkatu tänaval temanimeline kunstimuuseum. Kogu Amos Rex ongi finantseeritud selle sihtasutuse rahast.
Kartio sõnul mõistis sihtasutuse juhatus umbes viis-kuus aastat tagasi, et muuseumi nüüdisaegsena hoidmiseks on neil vaja uusi ruume. Kuna sihtasutusel oli raha kõrvale pandud, otsustati luua uus muuseum. Konstamfundeti direktor Kaj-Gustaf Bergh oli see, kellel tuli mõte rajada uus muuseum Lasipalatsisse. Et vana Lasipalatsi maja polnud Helsingi linnaplaneeringu tõttu võimalik ümber teha, tuli Kartiol idee rajada uus muuseum hoopiski maa alla.