Noor tšellist Marcel Johannes Kits võitis maineka rahvusvahelise konkursi

Marcel Johannes Kits

FOTO: Erakogu

Eesti tšellist Marcel Johannes Kits võitis mainekal rahvusvahelisel Enescu-nimelisel konkursil esikoha. Konkursi neljas voorus tuli interpreetidel erakordselt tihedas konkurentsis esitada kokku kolm tundi nõudlikku repertuaari.

Tänavu 60. korda Bukarestis toimunud George Enescu nimeline konkurss kutsub avastama tänaseid kõige andekamaid noori artiste ja homseid klassikalise muusika suurkujusid. Esmakordselt konkursi ajaloos otsustas žürii, et kolme noore muusiku asemel saab finaali neli, mida toetas konkursile registreeritud võistlejate äärmiselt kõrge kunstiline tase.

11. septembri õhtul toimunud konkursi finaalis esitas 23-aastane Marcel Johannes Kits Dmitri Šostakovitši tšellokontserdi nr 1 es-moll George Enescu Filharmooniaorkesteriga dirigent Paul Watkinsi juhtimisel. «Nii maineka konkursi võit on kahtlemata eesti tšellistide üks suuremaid saavutusi läbi aegade rahvusvahelisel areenil,» rõõmustab Eesti Interpreetide Liidu juhatuse aseesimees, tšellist Henry-David Varema. «See on kinnitus Marceli erakordsele potentsiaalile ja võimekusele ning tõenäoliselt suurte saavutuste algus.»

Konkursi teise koha pälvis hiinlane Yibai Chen ja kolmandaks ning neljandaks tulid vastavalt prantslane Stanislas Kim ja jaapanlane Shizuka Mitsui. Lisaks esikohale pälvis noor tšellist kaks eripreemiat – stipendiumi osalemaks Blackmore International Music Academy Berliinis ja Viinis toimuvatel meistrikursustel ning pakkumise esineda järgmisel hooajal koos dirigent Paul Watkinsiga.

1995. aastal sündinud tšellist Marcel Johannes Kits sai laiemalt tuntuks, kui võitis esikoha telekonkursil «Klassikatähed». Hiljem on teda tunnustatud teistegi preemiatega, näiteks esikoht Eesti keelpillimängijate konkursil ning esikoht ja kaks eripreemiat Johannes Brahmsi nimelisel konkursil Austrias. Marcel Johannes Kits on soleerinud näiteks ERSO, Südwestdeutsches Kammerochester Pforzheimi, Jena filharmoonia ja Iisraeli sümfooniaorkestrite ees.

Tšelloõpinguid alustas Marcel viieaastasena Lembi Metsa ja Reet Metsa juhendamisel ning jätkas Tallinna Muusikakeskkoolis õpetajate Laine Leichteri ning Mart Laasi klassis. Aastatel 2014–2018 õppis ta Saksamaal Trossingeni Muusikaülikoolis professor Francis Goutoni juhendamisel, käesoleval aastal jätkab Marcel õpinguid Berliini Kunstiülikoolis professor Jens Peter Maintzi tšelloklassis.

Marcel Johannes Kits on Eesti Interpreetide Liidu liige ning 2016. ja 2017. aasta stipendiaat. Eestis on Marcel Johannes Kitse on võimalik kuulata veebruaris Estonia kontserdisaalis interpreetide liidu juubelifestivalil «Virmalised». Koos ansamblikaaslase ja hea sõbra Rasmus Andreas Raidega antakse aga tasuta kontsert rahvusvahelisel muusikapäeval 1. oktoobril Berliinis, Mendelssohn-Remise muuseumis.

Tagasi üles