K, 6.12.2023

Esilinastub film muusikakosmose päikesepoiss Risto Joostist

Kultuuritoimetus
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
"Päikesepoiss", film Risto Joostist. DVD
"Päikesepoiss", film Risto Joostist. DVD Foto: Georg Koppel

Kinos Artis esilinastub 2. oktoobril Jaanus Nõgisto autorifilm Risto Joostist «Päikesepoiss». Sellise süvenemisastmega muusikafilme ja -saateid me nüüdsel ajal sageli ei näe, arvab filmi autor, «selle filmi jaoks ei kirjutanud keegi esmalt stsenaariumi, see ei ole mingi visuaalne autahvel,» ütleb Nõgisto.

Idee dirigent ja kontratenor Risto Joostist film teha sai Nõgisto 2016. aastal, kontserdil, kus Tallinna Kammerorkester ja multiinstrumentalist Tiit Kikas mängisid Mozartit nii tõsiselt kui huligaanselt remiksides. Nõgisto sõnul on oluline Risto Joosti oskus keskenduda ja positsioneerida end otsiva ja loova muusikuna. «Mind paelus Risto Joosti isiksus, julgus seigelda ilma tagasihoidlikkusse takerdumata muusikakosmoses,» ütleb ta. Filmi jaoks on protsessi mõtestanud veerandsada Eesti muusikategelast alates Tõnu Kaljustest, Erkki-Sven Tüürist, Neeme Järvist, Anneli Peebost Igor Garšneki ja Tõnu Kõrvitsani.

Nõgisto on enda sõnul uudishimulik inimene ja teinud tööd selle nimel, et vaataja näeks, kuidas muusika sünnib. «Olen jälginud Risto Joosti ja tema mõtte- ja töökaaslasi, Tallinna Kammerorkestrit ja muusikasõpru teekonnal mõte – eesmärgi püstitamisest kuni tulemuse saavutamiseni,» ütleb ta.

Filmi jaoks on ta kaamerasilma kaudu vaadelnud Risto Joosti ja orkestrit läbi kahe hooaja, arutelusid, proove, esinemisi, saanud olla koos kontserdiks valmistuvate orkestrantidega olulised kolm viimast minutit enne lavaleminekut.

Filmi produtsent on Toomas Lepp (Artefilm). Jaanus Nõgisto ja Toomas Lepa koostöös on valmimas ka eepiline muusikafilm Tallinna Kammerorkestri 25 aastast.

Filmi esilinastus on osa Tallinna Kammerorkestri 26. hooaja avaüritustest

  • 30. oktoobril osaleb orkester Mustpeade majas keskpäeval algaval ja pärastlõunase soovikontserdiga lõppeval perepäeval
  • 1. oktoobril, rahvusvahelisel muusikapäeval kontsert Tallinna Teletornis
  • 2. oktoobril filmilinastus
  • 3. oktoobril Mustpeade maja Valges saalis värskeima Beethoveni konkursi laureaadi Alberto Ferro soolokontsert
  • 4. oktoobril Tallinna Kammerorkestri hooaja avakontsert, kus solistidest Alberto Ferro ja Leho Karin, maailmaesiettekandel Helena Tulve «Tundmatuis vetes» tšellole ja orkestrile. Dirigeerib Risto Joost.
Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles