Julien Gosselin «Elementaarosakesed»
4. mail 2019 etendub Vaba Lava kuraatoriprogrammi raames prantsuse imelapseks peetud Julien Gosselini külalisetendus «Elementaarosakesed», mis on tehtud Michel Houellebecqi samanimelise teose põhjal.
Julien Gosselin on Avignoni teatrifestivali ajaloos senini noorim lavastaja, kes aastal 2013, vaid 26aastasena eespool nimetatud lavastusega festivalile kutsuti.
Senini on Avignoni teatrifestivalil esinenud ning kodu- ja välismaiste teatrikriitikute ja publiku suurt tähelepanu pälvinud kolm Gosselini lavastust: «Elementaarosakesed», «2666» ja «Mängurid, Mao II, Nimed», mille ühisnimetaja on eepilisus, autori ajatajuga manipuleerimine ja transilaadse seisundi esilekutsumine.
Julien Gosselini kui lavastaja esmaseks tutvustamiseks siinsele teatripublikule on Vaba Lava kuraatorid otsustanud kutsuda just lavastuse «Elementaarosakesed», sest samanimelise romaani (Indrek Koffi tõlkes) autor Michel Houellebecq on paljudele lugejatele tuttav.
Gosselin ei näe põhjust, miks peaks lavale tooma ajaloolisi teoseid tänapäeva võtmes, kui tänapäev ise on tulvil head kirjandust, mida dramatiseerida. Ta tervitab Houellebecqi karmi keele kolimist teatrilavale ning leiab selle olevat äärmiselt värskendava: «Teater peab rääkima praegusest maailmast, võimalikult otse, ilma metafoorideta.» Ta teeb kõik, et võtta romaanist kaasa nii lootusetus kui ka huumor. Et sünniks valus ja vajalik teater. Tsiteerides Houellebecqi: «Pühendatud inimesele.»
2018. aasta novembris pälvib Julien Gosselin Euroopa Teatri Preemia (Europe Theatre Prize) kategoorias «Uued teatrireaalsused», mille möödunud aastal sai teater NO99.
Yngvild Aspeli «Pime ruum»
Prantsuse fookusega kaheaastase kuraatoriprogrammi ja käesoleva hooaja lõpetab 23. mail 2019 teatrikompanii Plexus Polaire lavastusega «Pime ruum» («Chambre Noire»). Plexus Polaire on 2008. aastal lavastaja Yngvild Aspeli (Norra) initsiatiivil loodud rahvusvahelise tiimiga prantsuse teatrikompanii, mis on oma lavastustega ülimalt edukalt esinenud paljudel mainekatel festivalidel üle kogu maailma.