E, 6.02.2023

Loomeliidud nõuavad riigilt 38 miljonit eurot

12 aastat kestnud sõda
Heili Sibrits
, kultuuritoimetuse juhataja
Loomeliidud nõuavad riigilt 38 miljonit eurot
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 27
Kaspar Kalluste, Priit Lätt ja Tanel Padar.
Kaspar Kalluste, Priit Lätt ja Tanel Padar. Foto: LIIS TREIMANN/EESTI MEEDIA/SCANPIX

38 miljonit eurot ja seda nelja aasta eest. Mis mõttes üheksasse loomeliitu kuuluvad 8260 inimest riigilt sellist summat nõuavad ja millistest tegematajätmistes valitsust süüdistatakse, uuris Heili Sibrits.

anel Padaril sai sõna otseses mõttes kõrini. Kolm aastat on ta pidanud Eesti Esitajate Liidu juhatuse koosolekul ühe päevakorrapunktina nägema ühte ja sama. «Tahan midagi muud,» ütleb Padar. Ja Padar pole oma soovis sugugi üksi, temaga on 8260 Eesti loomeinimest, sest just nii palju kuulub üheksasse loomeliitu, kes ühiselt nõuavad, et riik teeks seda, mida seadus ette näeb.

Üheksa loomeliitu on veendunud, et kõige pikaajalisem Euroopa Liidu õiguse rikkumine Eestis on seotud autoriõiguse seaduse rikkumisega ning kannatajaks on meie kultuur, rahastamata kultuuriprojektid ja loomeinimesed. See on põhjus, miks Eesti Autorite Ühing, Eesti Näitlejate Liit, Eesti Lavastajate Liit, Eesti Lavastuskunstnike Liit, Eesti Interpreetide Liit, Eesti Heliloojate Liit, Eesti Esitajate Liit, Eesti Fonogrammitootjate Ühing ja Eesti Audiovisuaalautorite Liit liitsid jõu.

Märksõnad
Tagasi üles