R, 9.12.2022

Aasta oodatuim žanriväline album

Kuula, kuidas labajalavalss põimub elektroonikaga
Kärt Kelder
, reporter
Aasta oodatuim žanriväline album
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Duo Maarja Nuut ja Hendrik Kaljujärv (artistinimega Ruum) FOTO: Renee Altrov
Duo Maarja Nuut ja Hendrik Kaljujärv (artistinimega Ruum) FOTO: Renee Altrov Foto: Renee Altrov

Maarja Nuut ja Hendrik Kaljujärv, artistinimega Ruum esitlevad sel nädalal oma koostööprojekti «Muunduja». Neljapäeval saab duot kuulda Tartu Uues Teatris ning reedel Tallinna klubis Hall.

Ei ole liig öelda, et tegemist on Eestis ühe oodatuma albumiga sel aastal. Kui lugeda kokku, kui mitu korda on viimasel nädalal mängitud raadiojaamades duo välja antud kahte singlit «Haned kadunud» ja «Kuud kuulama» või Maarja varasemat loomingut, siis kahe käe sõrmedest ei piisa.

Ootus on ka põhjendatud, sest 2016. aastal välja antud album «Une meeles» sai kriitikute ja publiku sooja vastuvõtu osaliseks nii Eestis kui ka kodumaa piiridest väljaspool. Maarjat iseloomustati seejuures sõnadega originaalne ja nõiduslik ning kiideti ka eesti folgi uut kontseptsiooni. Päeval, kui Maarjaga vestlesin, oli neil Hendrikuga seljataga uue plaadi «Muundujad» esitlustuuri esimene esinemine Budapesti rahvusvahelises kontserdimajas Müpa. Esimese läbimängu kohta läks Maarja sõnul neil hästi.

Koostöö Hendrikuga algaski tegelikult kohe pärast «Une meeles» ilmumist. «Viljandi Pärimusmuusika Festival pakkus välja mõtte, et võiksin teha eriprojekti festivali jaoks. Mul oli tükk aega olnud soov teha koostööd kellegagi elektroonilise muusika valdkonnast. Käisin vaatamas Hendriku etendust 2016. aasta varasuvel. Millegipärast olin tema muusikaga alati hästi suhestunud. Siis ma lihtsalt helistasin talle. Polnud õrna aimugi, kas ja kuidas see peaks välja kukkuma,» rääkis Maarja.

Välja kukkus aga hästi ning koos maailmas ringi tuuritades jäid nad 2017. aasta mais Londonis esinedes silma maailmakuulsa produtsendi Howie B agendile. Töötanud Björki, U2 ja teiste A-kategooria staaridega, tundis produtsent huvi ka duo kõla vastu ning nii saabuski ta eelmise aasta juunis Eestisse. «See protsess oli väga põnev. Me tegime kaks-kolm päeva proove ja mängisime talle oma materjali. Howie kuulas, püüdis justkui aru saada, mis ja kuidas teeme, sealjuures koukis ta stuudio nurkadest esile instrumente, mida me varem polnud kasutanud. Koos veedetud aeg kindlasti kiskus meid mugavustsoonist välja.»

Samas mugavaks ei saa Maarjat kui muusikut kohe kindlasti pidada. Õppinud muusikakeskkoolis viiulit, alustas ta juba teismelisena maailmamuusika mängimist. «Kui orkestris hakkad Beethoveni sümfoonia ajal improviseerima, siis see ei ole väga lahe. Folgimaailm pakkus mulle aga võimalust n-ö eneseväljenduseks,» selgitas ta.

Pärast kaks aastat Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) õpinguid suundus Maarja New Delhisse, kus tudeeris hindustani klassikalist muusikat. Need seitse kuud mõjutasid teda palju. «See oli esimene kord elus, kui ma päriselt hakkasin mõtlema, mida minu jaoks tähendab heli ja kuidas ma sellele lähenen. Õppisin seal kuulama.»

Naasnud Eestisse, vahetas Maarja EMTA Viljandi Kultuuriakadeemia vastu ning seal avastas ta kõla, mida kuuleme ka tema loomingus. «Kooli muusikamajas oli kapp arhiivisalvestistega, mis olid kogutud peamiselt 1920ndatel üle Eesti. Kuuldu lõi mind pahviks, sest see kõlas nii veidralt, psühhedeelselt, põnevalt ja ehk ka arusaamatult, nii et järgnevad aastad möödusid krabisevaid labajalavalsse ja regilaule uurides.»

Muusikalisi piire pole viiuldaja aga endale kunagi seadnud. Kui noorusaegadel sai džässi kuulamisest pungini liigutud, siis paar viimast aastat on Maarja eelistanud minimalistlikku elektroonilist muusikat, sealhulgas techno’t. «Kui on pikad lennud või reisid, siis tunnen tihtipeale, et rütmistatud ja sugestiivselt kulgeva muusika kuulamine mõjub positiivselt. Sel on mõtteid korrastav efekt.»

Kooli muusikamajas oli kapp arhiivisalvestistega, mis olid kogutud peamiselt 1920ndatel üle Eesti. Kuuldu lõi mind pahviks, sest see kõlas nii veidralt, psühhedeelselt, põnevalt ja ehk ka arusaamatult.

Rändamine on ka üks Maarja inspiratsiooniallikaid, sest kohtudes uute inimeste ja keskkonnaga, võivad ideed end ilmutada väga erinevates oludes – vaikuses, linnamelus, isegi lõhnades. Lõpuks murravad mõtted n-ö paisu tagant välja ja siis on hetk need loomingusse seada.

Maarja tõdeb, et alguses ei olnud neil Hendrikuga täpset visiooni, kuidas kõik ideed ja helid peaksid duo esimesel albumil kokku tulema. «Kui varem mängisin viiulit, laulsin ja kasutasin luuperit, siis nüüd on lisandunud Hendrik oma kõlamaailmaga, efektiplokkide ja süntesaatoritega. Ka ise olen laiendanud oma instrumendiparki efektide ja mõningate süntidega. Stuudios kasutasin ka viiulit erinevatel viisidel, näiteks läbi vanade kitarrivõimendite,» kirjeldas muusik.

Maarja Nuut ja Hendrik Kaljujärv, artistinimega Ruum esitlevad oma koostööprojekti «Muunduja». FOTO:
Maarja Nuut ja Hendrik Kaljujärv, artistinimega Ruum esitlevad oma koostööprojekti «Muunduja». FOTO: Foto: Albumikujundus

Algselt arvasid Maarja ja Hendrik, et Howie B kogenud produtsendina annab vastused kõigile duo küsimustele, kuid nii see siiski ei olnud. «Salvestamist alustades ei osanud me formuleerida kõlapilti, mille poole justkui püüdlesime. Arvasime, et äkki kogenud produtsent oskab meie loodud visandid kohe tervikuks siduda, kuid tegelikult ei saa keegi teine seda artisti eest välja mõelda. Siiski sai küllaltki kiiresti selgeks, mida me ei taha. Salvestasime stuudios kaks nädalat ja seejärel jäi see materjal mõneks ajaks soiku. Howie püüdis seda ka miksida, kuid sealjuures soovisime meie läheneda veidi teisiti.»

Kõlapilt valmis alles tänavu jaanuariks ning abiks oli siinkohal ka Maarja elukaaslane Evar Anvelt. «Ta oli kogu seda protsessi kõrvalt vaadanud ja võttis siis lõpuks ühe meie loo ning nokitses selle kallal stuudios. Kuulasime seda ja järsku tundus, et on olemas potentsiaal ja õige lähenemisnurk. Päris mitme loo puhul salvestasime materjali juurde ning lisasime mõne uue loo. Selle albumi kujunemise protsess oli pikk ning seetõttu leidub sellel ka eri inimeste mõjutusi. Plaadi helipilt on varasemaga võrreldes kindlasti palju ambivalentsem ning dünaamilisem. Võiks öelda, et on äärmuseid ja nende varjundeid, ent kuidagi moodustab ta meile loogilise terviku.»

Plaadifirmaga läks duol õnneks, sest küsides nõu FatCat Recordsi alaleibeli 130701 juhilt Dave Howellilt, sattus viimane materjalist vaimustusse ning tegi Maarjale ettepaneku album nende alt välja anda. «Muunduja» antakse välja 5. oktoobril ning samal päeval esinevad Maarja ja Hendrik Tallinna klubis Hall. Aasta lõpuni on duol ees juba ligi 20 kontserti, kus esinemispaigad varieeruvad. Ainuüksi Saksamaal kantakse üks päev looming ette Elbphilharmonies ja seejärel juba Berliini klubis Berghain. «Vastavalt keskkonnale kohandame kava esitusviisi. Üks on aga kindel – mängime pingega eelkõige seespidiselt ning seeläbi püüame luua soodsa pinnase nii endale kui ka kuulajatele, et nautida pigem protsessi kui tulemust. See ongi mängumõnu.»

Maarja Nuut
Sündinud: veeburar 1986
Haridus: klassikaline viiul Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, pärimusmuusika Viljandi Kultuuriakadeemias ja Stockholmi Kuninglikus Muusikakõrgkoolis
Albumid: «Soolo» (2013), «Une Meeles» (2016), «Muunduja» (2018)

Märksõnad
Tagasi üles