Turu raamatumess pöörab pilgu Eestile

Andrus Kivirähk. FOTO: Toomas Huik / Postimees

Sel nädalavahetusel, 5.–7. oktoobril toimuva Turu raamatumessi peateema on 100. sünnipäeva tähistav Eesti. Kolmepäevase messi jooksul leiavad aset mitmed huvitavad vestluspaneelid, milles kohtuvad tuntud Eesti ja Soome kirjanikud ning kirjandusega seotud inimesed, teiste hulgas Andrus Kivirähk, Kairi Look ja Sirje Olesk. Lisaks kuulub Eesti-teemalisse programmi Eesti luule, muusika, karaoke ja näitused.

Turu messikeskuses toimuva Turu raamatumessi avab 5. oktoobril Eesti riigikogu esimees Eiki Nestor. Järgneva kolme päeva vältel on messikülastajatel võimalus kogeda mitmekülgset kultuuriprogrammi, mille fookuses on eelkõige tänapäevane Eesti tõlkekirjandus. Külalistena astuvad üles soome keelde tõlgitud teoste autorid, armastatud Eesti kirjanikud Kai Aareleid, Jaak Jõerüüt, Paavo Matsin, Valdur Mikita ja

Andrei Ivanov.

«Eesti 100 on Soomes tekitanud sooja huvi lõunanaabrite tegemiste vastu. Hea on tõdeda, et juubeliaastal on tähtsal kohal ka Eesti kirjandus. Sel aastal on varasemast enam ilmunud tõlketeoseid soomekeelsetena. Turu Raamatumessil, mida võib pidada EV100 ürituste tippsündmuseks Soomes, on hea võimalus tutvuda nende teoste ja autoritega,» sõnas Eesti Instituudi Soome esinduse juhataja Sanna Immanen.

Esmakordselt tutvustatakse raamatumessil Lydia Koidula esimest soome keelde tõlgitud kogumikku, mis on Soome tõlkijate kingitus 100-aastasele Eestile. Lisaks on raamatumessil suurepärane võimalus näha suurt Soome-Eesti luulekava raamatumessi programmijuhi Jenni Haukio juhatusel.

Külalistel on terve nädalavahetuse jooksul messikeskuse A-hallis võimalus osta eestlastest kirjanike soome keelde tõlgitud teoseid ja saada infot Eesti kohta. Messi lasteala võtab kolmeks päevaks enda hoolde maailmakuulsast Eesti illustraatorist Ilon Wiklandist inspiratsiooni saanud Iloni Imedemaa Haapsalust.

Messi kõrvalprogrammina toimub reedel, 5. oktoobril Eesti-Soome karaokeõhtu, kus tuleb esitamisele mitmeid tuntud laule Mikko Savikko kogumikust «100 laulua. Laulamme yhdessä – 100 laulu. Laulame koos». Laupäeval, 6. oktoobril leiab aset Eesti-teemaline klubiõhtu, kus lavale astub ansambel Au-ensemble koosseisus Asko Künnap (luule), Adam Cullen (viiul) ja Kivi Larmola (kitarr). Pärast seda esitavad lavaluulet Kai Aareleid, Kätlin Kaldmaa, Indrek Koff, Mika Keränen ja Kauksi Ülle. Õhtu lõpetab Gogoli disko (Paavo Matsin). Lisaks on kogu messi toimumise ajal võimalik külastada Turu linnaraamatukogus näituseid «Eesti ajalugu piltides» ja «Teekond pilvedesse».

Turu raamatumess, mis on toimunud alates 1971. aastast, on Soomes hästituntud üritus, mis toob igal aastal kokku ligikaudu 700 esinejat, 500 esitlust, sadu eksponente, suurimad kirjastused ning kümned tuhanded kirjandushuvilised. Raamatumessil saab näha mitmeidhuvitavaid arutelusid päevakajalistel teemadel ning kohtuda kirjanikega.

Turu raamatumessi Eesti programm on osa ametlikust EV100 välisprogrammist. Peakorraldajateks on Eesti Instituudi Soome esindus, Eesti Suursaatkond Soomes, Tuglase Selts, Soome Eesti-seltside Liit ning messi programmijuht Jenni Haukio.

Messiprogramm: http://www.turunmessukeskus.fi

Tagasi üles
Back