Arhitekte kutsutakse looma Tallinna puitinstallatsiooni

Tallinna Arhitektuuribiennaal TAB 2019 kuulutab välja rahvusvahelise Installatsiooniprogrammi võistluse «Hütid ja elukeskkonnad».

FOTO: NAARO

Tallinna Arhitektuuribiennaal TAB 2019 kuulutab välja rahvusvahelise Installatsiooniprogrammi võistluse «Hütid ja elukeskkonnad», mis pakub tõusvatele arhitektuuritalentidele võimaluse kavandada ja ehitada eksperimentaalne puitinstallatsioon Tallinna südalinna. Installatsiooniprogrammi võistluse esimese etapi tähtaeg on 2. november 2018 ja teise etapi tähtaeg 30. jaanuar 2019.

Avatud kaheetapiline konkurss pakub osalejatele loomingulist võimalust luua avaliku ruumi installatsioon Eesti Arhitektuurimuuseumi ette, mis on ühtlasi üks silmapaistvamaid tööstusarhitektuuri näiteid Tallinnas. Installatsiooni asukoht on jalakäijatele mõeldud rohealal linna ühe tihedama liiklusega tänava ääres, mis ühendab Tallinna kahte olulist linnaosa – sadamat ja kesklinna.

Installatsiooniprogrammi kuraator, arhitekt Gilles Retsin on öelnud, et TAB 2019 installatsiooniprogrammi võistlus kutsub noori arhitekte ja disainereid looma omalaadset moodsa aja primitiivset hütti. Tegu on võimalusega uurida arhitektuuri alustalasid, näiteks tektoonilist süsteemi, vastavat tootmisahelat ja sellest tulenevaid sotsiaalseid tagajärgi, kuid ka elamise ja paiknemisega seotut ning seda, kuidas avalikkus seda omaks võtab. Installatsioon on väike, kuid selle aluseks olevad ideed võivad omandada hoopis suuremad mõõtmed. TABi Installatsiooniprogramm on saanud arhitektidele mängumaaks, kus katsetada uusi tehnoloogiaid, ruumikogemust või vormikeelt. Kuid kas suudame väikesemõõtmelisi arhitektuuriinstallatsioone käsitada ka millegi enama kui pelgalt paviljonina?

TAB 2019 «Ilu loeb! Ilu naasmine uinunud seisundist» peakuraator dr Yael Reisner ütleb: «Ilu pole ühene idee, vaid peidab endas mitmekesisust.» Ta soovitab arhitektidel, kes Installatsiooniprogrammi võistlusel osaleda soovivad, võtta tänapäevase «primitiivse hüti» loomisel poliitiline, kultuuriline, sotsiaalne ja ökoloogiline seisukoht, sest – nagu on väitnud psühholoog ja käitumisteadlane Gerd Gigerenzer: «Intuitsioon pakub rikkalikumaid võimalusi kui loogika.» Dr Yael Reisner meenutab meile kõigile, et arhitektuuri liikumapanev jõud on kujutlusvõime.

Konkursi eesmärgiks on kokku viia noored andekad arhitektid ja tööstus, kutsudes konkursil osalejaid üles kasutama uusi tehnoloogiaid ja disainistrateegiaid, mis lähtuksid Eesti rikkalikust puitehituse traditsioonist. Uued materjalid ja tootmistehnoloogiad on muutnud traditsioonilisi kasutusviise ning puitu nimetatakse nüüd 21. sajandi teraseks.

Võistluse žüriisse kuuluvad Philippe Block (Žveitsi Riiklik Tehnoloogia Instituut, Zürich; Rahvusvaheline Kompetesi Uurimiskeskus, Šveits), Areti Markopoulou (Kataloonia Kõrgema Arhitektuuri Instituut, Barcelona) ja Mihkel Tüür (Kadarik, Tüür. Arhitektid, Eesti).

Auhinnad

I koht
15 000 € installatsiooni ehitamiseks, osalemine TAB 2019 Sümpoosionil, avaldamine TAB 2019 kataloogis, TAB 2019 pass. Võidutöö autorid ehitavad oma kavandi valmis TAB 2019 avakuupäevaks 11. septembril 2019.

II ja III koht
Osalemine TAB 2019 Sümpoosionil, avaldamine TAB 2019 kataloogis, TAB 2019 pass.

Võitja ja kõiki teise Installatsiooniprogrammi etappi jõudnud projekte esitletakse TAB 2019 raames Installatsiooniprogrammi näitusel ning avaldatakse TAB 2019 veebilehel.

Võistluse esimese etapi kohta saab küsimusi esitada 15. oktoobrini 2018 info@tab.ee 

Järjekorras viies Tallinna Arthitektuuribiennaal TAB 2019 toimub 11. septembrist 3. novembrini 2019 (avanädal 11.-15. september 2019).

Tallinna Arhitektuuribiennaal (TAB) on rahvusvaheline arhitektuurifestival, mis käsitleb aktuaalseid teemasid arhitektuuris ning heidab pilgu valdkonna tulevikku. TABi programm on mõeldud nii valdkonna tippudele kui noortele professionaalidele ja arhitektuurihuvilistele. TAB soodustab Eesti ja välisarhitektide vahel sünergia ja kontaktvõrgustike loomist ning koosneb viiest peasündmusest: sümpoosionist, kuraatorinäitusest ja visioonivõistlusest, mida kureerib peakuraator ning installatsiooni programmist ja rahvusvahelisest arhitektuurikoolide näitusest. Lisaks kuulub TABi ametlikku programmi ka mitmekesine satelliitprogramm, mis hõlmab endas näituseid, loenguid, installatsioone, arhitektuuri filmiprogrammi ja teisi erinevaid sündmuseid, mis toimuvad TABi raames, Tallinnas.

Tagasi üles