R, 24.03.2023

Vargamäel näidatakse Eesti jumalaid

Kultuuritoimetus
Vargamäel näidatakse Eesti jumalaid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Vargamäe muuseum
Vargamäe muuseum Foto: Tairo Lutter / Virumaa Teataja

Eestlased on maailma usuleigemaid rahvaid, ometi on meilgi pühakujud, mille ees kummardame. Tammsaare, laulupidu, Kirde sai, lõputu töö ja vaev. Aga ka suvelavastused.

Sadagu või pussnuge, eestlane veedab oma vähesed puhkusepäevad teatris. Paide Teater, Eesti värskeim kutseline teater, sõlmib 24.oktoobril kell 14.00 Vargamäe väljal koostöölepingud A.H. Tammsaare muuseumiga ning ehitusettevõttega Haart Ehitus OÜ, et tuua 2019. aasta juulis välja suurlavastus «Eesti Jumalad».

Paide Teatri esimese hooaja keskmes on kogukond. 2019. aasta juuli lõpus etendub teatri esimene suur suvelavastus «Eesti jumalad», mis küsib Anton Hansen Tammsaarelt mõtteid laenates, kas ja kuidas võib eestlane õndsaks saada? Milliseid jumalaid kummardab rahvas, kelle rahvuskangelane siililt sõjatõdesid õpib? Mis jõud see on, mis meil ajast aega siin paepinnal tööd teha ja vaeva näha laseb?

Lavastus etendub Eesti kirjandusmälu pühapaigas, A.H. Tammsaare Muuseumis Vargamäel. Viimased kolm suve mängis Ugala teater seal suvelavastust «Kõrboja perenaine». 2018. aastal tegi Vargamäe muuseum pakkumise luua lavastus suveks 2019. just tööd alustanud Paide Teatrile.  «Vargamäel on pea igal aastal vabaõhuetendusi mängitud juba 1978. aastast. Meil on välja kujunenud kindel publik, kes ei jäta ühtegi Vargamäe etendust vahele ning kes on nõudlik ja hindab teatrikunsti kõrgelt. Minul on väga hea meel, et 2019. aasta suvel toob Vargamäel oma esimese vabaõhulavastuse välja uus, meie oma kodukandi teater, Paide Teater,» ütles muuseumi juhataja Reelika Räim.

Lavastust aitab üles ehitada Paidest pärit ettevõte Haart Ehitus OÜ, kes oma 20 tegutsemisaasta jooksul on püstitanud hulgaliselt eriilmelisi ehitsi, viimane tuntuim neist kommunismiohvrite memoriaal Maarjamäel. Paide Teatri juht Harri Ausmaa on õnnelik, et vastavatud teater on endale juba toetajaid leidnud: «Noorele teatrile on toetajate olemasolu ülivajalik. Suure suvelavastuse puhul ei saaks me sellise abita hakkama. Ennekõike ühendab Paide Teatrit ning Haarti veendumus – väikeses kohas on võimalik teha suuri asju!»

«Ehitamine on füüsilise keskkonna loomine, aga hoonetele annavad sisu inimesed ja elamused, seepärast on Haart alati panustanud ka oma kogukonna muudesse ettevõtmistesse. Me oleme ikka toetanud sportlasi ja kultuuriüritusi ning meil on väga suur rõõm, et lõpuks on Järvamaal ka päris oma teater, mis pakub elamusi kohalikele ja kaugemalt tulijaile. Ettevõtjatena teame, et uue asja edukas käivitamine ei ole lihtne ja seepärast tahame sel teekonnal abiks olla ning otsustasime vähemalt kolmel järgneval aastal teatrit toetada,» sõnas Haart Ehituse juhatuse liige Riho Metsla.

Paide Teater kutsub iga eestimaalast kaheteistkümnel suveõhtul Vargamäe väljale meie oma  jumalatega kohtuma. Lavastuse «Eesti jumalad» piletid tulevad müüki 1. detsembril kell 12.00 Piletimaailmas. Eelmüük kestab 1.maini 2019.

Märksõnad
Tagasi üles