Algab rahvusvaheline etenduskunstide biennaal

Kultuuritoimetus
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Gisèle Vienne’i ja Peter Rehbergi raadiolavastust «Jerk, the radioplay»
Gisèle Vienne’i ja Peter Rehbergi raadiolavastust «Jerk, the radioplay» Foto: Nu performance festival

20.-28. oktoobrini Tallinnas seitsmendat korda toimuva NU Performance Festival 2018 keskmes on objektse kunsti ajaliin ning performatiivsed võimalused, mis mõtestavad ümber publiku individuaalset ja kollektiivset kogemust.

Terve nädala kestva programmi jooksul saab Tallinna erinevates esituspaikades näha nii kohalikke kui rahvusvahelisi ärksameelseid etendus- ning visuaalkunstnikke. 

NU Performance Festivali 2018 kuraatoriteks on Henri Hütt ja Mihkel Ilus, kes on aktiivse kunstnike-duona tegutsenud läbi seitsme aasta. Kuraatorid kommenteerivad selleaastast festivali järgmiselt: «Seekordse NU Performance Festivali keskmes on objektse kunsti ajaliin ja performatiivsed võimalused ning etendused, mis mõtestavad ümber publiku kogemuse etenduse osana, seda nii individuaalses kui kollektiivses kogemuses. Meie huvi on otsida performatiivsust sealt, kus ei olda harjutud seda leidma. NUP18 programmi taustaks on muutuvad publikusuhted visuaalkunstide ja etenduskunstide kogemises. Etenduskunstidel on pakkuda kollektiivset ja selle võrra ühendavat kogemust ajateljega kunstiteostele, näituse-elamus saab aga anda väga individuaalset võimalust kunstiteosega suhestuda ja omas tempos näituse-rituaale tajuda. Meid on huvitanud just nende alade koostöö, kus mõlema valdkonna meetodid üksteist täiendavad, luues uusi võimalusi nii objektse kunsti mõtestamiseks kui ka uuteks koos-kogemise viisideks.»

Festivali avaõhtul saab Sveta Baaris näha erinevaid performance’eid siinsetelt tegevkunstnikelt. Õhtu tuleb pikk ning mitmekesine. Kadri Noormetsa Kanuti Gildi SAALis esietenduv lavastus «Maandatud tõotus» defineerib ennast vormi ning pealkirja kaudu ning tegeleb grupi kui kollektiiviga. Andrius Katinas, Vera Nevanlinna ning Salla Salin toovad Kultuurikatlasse oma 2015. aastal esietendunud lavastuse «Paper piece». Nagu ka pealkiri viitab, on lavastuse põhiline fookus paberil kui koreograafilisel, performatiivsel ning installatiivsel meediumil. Eesti Raadio 1. stuudios saab kahel korral kuulata Gisèle Vienne’i ja Peter Rehbergi raadiolavastust «Jerk, the radioplay», mille tekstiliseks lähtepunktiks on Ameerika sarimõrvari Dean Corlli sooritatud kuritegude kujuteldav – kummaline, poeetiline, naljakas ja morn – rekonstruktsioon ning milles keskendutakse nukunäitleja kunsti erakordselt skisofreenilisele olemusele. Raadiolavastuse formaat võimaldab intiimsemat kogemust. 

Mustpeade Maja Valges saalis seab ennast üles visuaal- ja teatrikunsti piirimail tegutseva Lawrence Malstaf’i installatiivne lavastus «Shrink, 01995». Ruumi on paigutatud 5 omapärast raami, milles asuvad vaakumpakendatud elusad kehad. Stockhomis elava ning töötava duo Nanna Nordströmi ning Gideonsson Londré «Thin Man» tegeleb konkreetsete esemete ning nende horisontaalse ja vertikaalse seisundiga. Mårten Spångberg on Tallinnas mitmeid kordi esinenud, seda nii teatri- kui visuaalkunsti kontekstis. Festivali kavas on tema «Digital Technology», mida võib kirjeldada kui  esemetelt tähenduse kaotamist ning uue andmist. Mehhiko juurtega Julia Rodriguez tegeleb oma lavastuses «Later» aja ning erinevate esemete ning sündmuste kadumise ja kaotamisega selles. 

Laivi (Suurväli) analüüsib oma loomingus rõivastust ja keha katmise meetodeid laiemalt nii visuaal-esteetilisel, funktsionaalsel kui ekspressiivsel tasandil. ARSi Projektiruumis toimuv «Mystifying mundane» on Laivi performatiivsete moeinstallatsioonide seeria kolmas näitus.

Festivali kavast ei puudu ka vestlused kava teemafookuse üle. Kahel pärastlõunal on publik oodatud EKA uue maja galeriisse, kus teemal «Objekt kui esineja» arutlevad nii kohalikud kui rahvusvahelised teoreetikud ning praktikud. Toimub ka raamatuesitluste pärastlõuna, kus osalevad siinse kunstivälja olulisemad kirjastajad – Lugemik, Knock! Knock! Books ning ;paranoia. Lisaks tutvustab Mårten Spångberg etenduskunstide väljaannet «Movement Research».  

Lawrence Malstaf’i installatiivne lavastus «Shrink, 01995».
Lawrence Malstaf’i installatiivne lavastus «Shrink, 01995». Foto: Nu performance festival

Sel aastal ühendasid NU Performance Festival ning 25.-28. oktoobrini kestev muusikafestival Üle Heli jõud ning kvaliteetse öise muusikavööndi eest vastutab Üle Heli kuraator Aivar Tõnso.

Henri Hütt on (etendus)kunstnik, kes väärtustab loomingulisi hübriidvorme, kuhu kuuluvad nii tehnoloogilise dominandiga etenduskunsti vormid, helietendused, lavastatud näituse kontseptsiooni arendamine ning koostööd erinevate valdkondade kunstnikega. Hütt on rühmituse MIMproject liige ning Baltikumi ja Skandinaavia kunstiülikoolide võrgustiku DAMA koordinaator.

Mihkel Ilus on (visuaal)kunstnik, kelle põhifookus on maal laiendatud väljal. See tähendab, et sageli töötab Ilus suuremõõtmelise installatsiooniga, milles maaliline lähenemine omab keskset rolli. Ilusa praktika oluline osa on ka kaasaegse näitusekultuuri ja etenduskunsti põimumine. Viimasel ajal tegeleb peamiselt objektse kunsti erinevuste uurimisega black box ja white cube tingimustes.

VII NU Performance Festival «Objekt ja kollektiiv»

Etenduskunstide festival / 20.-28.10.2018 Tallinn

KAVA

Laupäev 20.10

19:00 NU Performance Festival: Avaõhtu / Opening night

Sveta Baar (Telliskivi 62, Tallinn)

Esmaspäev 22.10

13:00 15:00 17:00 19:00 21:00 23:00 kadrinoormets (Tallinn) MAANDATUD TÕOTUS

Kanuti Gildi SAAL (Pikk 20, Tallinn)

16:00 Vestlusring / Discussion panel: Objekt kui esineja / Object as a performer

EKA uus galerii (Põhja pst. 7, Tallinn)

16:00 17:00 18:00 Kristjan Suits (Tallinn) Waiting for the future

Kanuti Gildi SAAL (Pikk 20, Tallinn)

20:30 Andrius Katinas, Vera Nevanlinna, Salla Salin (Helsingi) Paper piece

Kultuurikatel (Põhja pst. 27a, Tallinn)

Teisipäev 23.10

13:00 15:00 17:00 19:00 21:00 23:00 kadrinoormets (Tallinn) MAANDATUD TÕOTUS 

Kanuti Gildi SAAL (Pikk 20, Tallinn)

16:00 17:00 18:00 Kristjan Suits (Tallinn) Waiting for the future

Kanuti Gildi SAAL (Pikk 20, Tallinn)

19:00 Gisèle Vienne, Peter Rehberg (Pariis-Viin) Jerk, the radioplay

Eesti Raadio 1. Stuudio (Kreutzwaldi 14, Tallinn)

Kolmapäev 24.10

13:00 15:00 17:00 19:00 21:00 23:00 kadrinoormets (Tallinn) MAANDATUD TÕOTUS

Kanuti Gildi SAAL (Pikk 20, Tallinn)

17:00 19:00 20:00 Lawrence Malstaf (Tromsø) SHRINK 01995

Mustpeade Maja (Pikk 26, Tallinn)

19:00 Gisèle Vienne, Peter Rehberg (Pariis-Viin) Jerk, the radioplay

Eesti Raadio 1. Stuudio (Kreutzwaldi 14, Tallinn)

Neljapäev 25.10

17:00 19:00 20:00  Lawrence Malstaf  (Tromsø) SHRINK 01995

Mustpeade Maja (Pikk 26, Tallinn)

19:00 Nanna Nordström ja Gideonsson Londré (Stockholm) Thin Man: chapter I

Tallinna Kunstihoone (Vabaduse väljak 6, Tallinn)

Reede 26.10

16:00 Vestlusring / Discussion panel: Muutuvad publikusuhted / Audiencology

EKA uus galerii (Põhja pst. 7, Tallinn)

19:00 Nanna Nordström, Gideonsson Londré (Stockholm) Thin Man: chapter II 

Tallinna Kunstihoone (Vabaduse väljak 6, Tallinn)

20:30 Mårten Spångberg (Stockholm-Berliin) Digital Technology

Kanuti Gildi SAAL (Pikk 20, Tallinn)

Laupäev 27.10

16:00 Performatiivsed raamatuesitlused / Performative book presentations

Kanuti Gildi SAAL (Pikk 20, Tallinn)

19:30 Julía Rodriguez (Mexico City-Berliin) Later

Kanuti Gildi SAAL (Pikk 20, Tallinn) 

21:00 Laivi (Tallinn) Mystifying mundane + Üle Heli festival: BLYPKEN (Iași-Bukarest) live

ARSi Projektiruum (Pärnu mnt 154, Tallinn)

Pühapäev 28.10

18:00 Müsteerium XX

väljasõit koos Üle Heli festivaliga

Buss väljub kell 17:00 Rahvusraamatukogu eest, tagasi kell 23:00.

Bussile registreerumine ja lisainfo: info@ule-heli.ee

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles