Erki Pärnoja kirjutatud suurteos jõuab plaadile

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Erki Pärnoja
Erki Pärnoja Foto: Kaupo Kikkas

Erki Pärnoja loodud muusika suurteosele «Saja lugu on tänasest saadaval CD-l ja vinüülil.

Juubeliaasta aprillis toimunud festivali Jazzkaar avamisel tuli ettekandele Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud kontsertlavastus «Saja lugu», kus portreteeriti Eestit läbi siinsete inimeste, jättes peaossa Eesti oma erinäolisuses ja ilus.

«Selle projektiga töötamine oli minu jaoks suur ja põnev väljakutse ning erines paljuski sellest, kuidas oma loomingule varasemalt lähenenud olen. Umbes aasta aega tegelesin teosega toomata mängu helisid — tegelesin lihtsalt mõtlemise ja mõtestamisega ning leidsin end küsimas: mis seob mind inimestega enda ümber? Mida tähendab kuuluda? Ja mida see kuulumine minu jaoks tähendab?» räägib Erki Pärnoja Eesti Vabariik 100 projektiks «Saja lugu» valmistumisest.

Pärnoja mõtteks oli muusikaga kirjeldada avastamise tunnet tempos, mida võib kogeda, kui võõraga vesteldes üks inimene end teisele avab. Samuti soovis autor, et kuulaja tajuks teel olemise tunnet — liikumist mingis suunas. «Saja Lugu» muusika olulisimaks võtmesõnaks sai rännak. «Minu jaoks oli oluline luua midagi, mis oleks minule kõlaliselt uudne, samas põhjamaine, karge, õhuline, ürgne ja ajatu,» lisas Pärnoja.

Erki Pärnoja «Saja lugu» helilooming on alates 19. oktoobrist saadaval CD-l ja topeltvinüülil. Plaat sisaldab 11 osast koosnevat teost, mis salvestati 20. aprillil Noblessneri sadamalinnaku tehase angaarisfestivali Jazzkaar 2018 avasündmusena ning tuli ettekandele koos Jaak Printsi ja Kaupo Kikkase lavastusega. Lavastuses osalesid 100 eestlast, kes on ka Kaupo Kikkase samanimelise portreeraamatu peategelasteks. Koos heliloojaga oli laval vaid selle teose ettekandmiseks kokku kutsutud ansambel, kuhu kuulusid Anna Pärnoja, Sänni Noormets, Keio Vutt, Johannes Kiik, Meelis Vind, Joel-Rasmus Remmel, Sander Mölder, Peedu Kass ja Kristjan Kallas. Kontserdi heli ja salvestuse tegi Marko Erlach (RGB Baltic). Plaadi miksis Filip Leyman (Studio Underlandet, Göteborg), masterdas Hans Ohlsson Brookes (Svenska Grammofonstudion, Göteborg), kaanefoto Kaupo Kikkas, albumi tekstid Laur Kaunissaare, graafiline disain Stuudio Stuudio.

«„Äsja ilmunud plaat on ilus kingitus Eesti Vabariik 100 raames, mis võiks olla iga muusika- ja kultuurisõbra kodus meenutamaks meie riigi juubeliaastat,» sõnas Made In Baltics Entertainment tegevjuht Toomas Olljum.

2018. aastal möödub 100 aastat Eesti Vabariigi loomisest. Lähem info juubelisündmuste kohta www.EV100.ee.

Erki Pärnoja on mitmekülgne laulukirjutaja ja multiinstrumentalist, kes tõusis laiema avalikkuse ette ansambli Ewert and The Two Dragons kitarristina. Viimastel aastatel on ta aktiivselt loonud filmilikku instrumentaalmuusikat, mis on avaldatud kahel helikandjal «Himmelbjerget» ja «Efterglow». 2018. aastal pärjati Pärnoja «Aasta meesartisti» tiitliga Eesti Muusikaauhindade jagamisel Saku Suurhallis.

Tagasi üles