Inglastel on midagi sarnast ehk, James Herriot tuleb näiteks meelde, aga isegi tema Yorkshire’i huumor läheb lõpuks venima ja jutud võtavad liiga eepilise mõõtme, tekib tunne, et jälle mult nõutakse midagi, üritatakse veenda, et ühe loomatohtri elu pakub mingit üldistust, et ma peaksin tunnistama kirjandusliku kompositsiooni meisterlikkust, pöörama tekstile rohkem tähelepanu. Impeeriumi värk. Ei, vestetega kuulume raudselt itta – siin on silmapiir madal, ambitsioonid väikesed ja üldiselt ei taheta lugejat ülemäära tülitada. Tahad, loe, ei taha, pole ka midagi katki.
Jüri Kolgi «Esimene malbe päev» mõjus täpselt niimoodi. Lugesin seda umbes nädala jooksul hommikukohvi kõrvale ja siis, kui kahe tööülesande vahel oli vaja hinge tõmmata. Selline kirjanduslik suitsupaus. Vahel avastasin, et olin ühte lugu juba korra lugenud, ning kui mu kaaslane küsis, et millest siis Kolk ka seekord kirjutab, siis pidin tunnistama, et mitte midagi ei tulnud meelde.
See pole tegelikult päris tõsi. Meelde tulid mingid fraasid ja naljad. Nii mõnigi seetõttu, et tundus esialgu peaaegu banaalne, punnitatud (inglise keeles dad joke), aga teksti sees töötas, pani mõtlema, sobitus tervikusse. Praegu meenus järgmine kõrvalepõige: «On tobe keskenduda sellele, kas linnul on lahti nokk või saba või ehk koguni mõlemad, kui ta JALAD on katuse küljes kinni.»
Veidi tuhnides selgub, et see lause on keset teksti, kus korda armastavad bürokraadid üritavad lahti saada väikelinnas hulkuvatest varestest, selle tulemusel aga saabuvad linna mitu korda hullemad kajakad, keda tuleb siis hakata püssidega maha laskma, ja lõpuks ei valitse linnas mitte kord, vaid hoopis selline kaos, et isegi füüsikaseadused enam ei kehti. Väga hea lugu, meie ajastule sobiv. Aga kui moraal ei meeldi, siis vähemalt paar head nalja ja mõne kena kujundi leiab sealt ikka.