Jaan Tootseni ja Jaak Kilmi filmis sõidab Arvo Pärt jalgrattal pilvedesse

Hendrik Alla
, toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Haruldane foto suusatavast Arvo Pärdist. Dokumentaalfilm «Muusikajanu». 
Haruldane foto suusatavast Arvo Pärdist. Dokumentaalfilm «Muusikajanu». Foto: Kaader filmist

Jaan Tootseni ja Jaak Kilmi film «Muusikajanu» valmis Arvo Pärdi keskuse palvel ja seda saabki vaadata vaid keskuse kinotoas. Tootsen ja Kilmi tegid filmis julge sammu: nad panid Pärti kehastama näitleja, veel enam, amatöörnäitleja Pärtel Talli, kes on nukufilmirežissöör ja -kunstnik. Nii on «Muusikajanu» mängufilmilike elementidega dokumentaalfilm.

Tootsen oli üsna üllatunud, kui sai telefonikõne Arvo Pärdi Keskusest, kust pandi ette teha heliloojast lühidokumentaalfilm. «Selline võimalus antakse vaid kord elus,» ütles režissöör. «Oli loomulik teha see koos Jaaguga, sest teadsin, et me saame temaga asjadest ühtemoodi aru ja film ei lähe ülemäära pidulikuks. Jaagul on väga hea huumorimeel – ja ma loodan, et mul ka,» rääkis Tootsen. Eesmärgiks seati valmis saada mitte paraadportree, vaid lihtne ja inimlik film. Soe ja südamlik, nagu Arvo ja Nora Pärt on.

«Kui sa neid vaatad, siis tahad ise paremaks inimeseks saada,» kinnitasid filmtegijad. «Ma arvan, et mitu filmi on veel puudu, näiteks «Arvo ja huumor»,» ütles Tootsen. Pärti peetakse ju väga tõsiseks heliloojaks, ka fotodel vaatab ta tihti vastu hämaras valguses, kortsud laubal. Tegelikult on ta sädelev trikster, vigureid täis mees olnud kogu elu. Ja see helge vembumehe olek ei lahjenda kuidagi tema sügavat mõõdet, üks täiendab teist.

Tagasi üles