Jeff Vandermeeri «Lõunaringkonna» triloogia raamatuis on läbisegi teadus, spionaaž, ilu, õudus ja müsteeriumid; kohutavad ja ülevad juhtumused.
Triloogia esimene ja teine osa jõuavad kulminatsiooni kolmandas osas «Leppimine», kus tegelased kohtuvad ja avalikuks saavad minevikuseigad, millele varem on vaid viidatud. «Leppimisel» on mitu vaatepunkti ning palju süžeeliine, mis lõpuks kokku saavad, jutustades nii ala X algusest kui ka tulevikust. Ent ehk näitab seegi, kui raske on siinkohal lihtsalt ja konkreetselt rääkida midagi triloogia enese kohta: raamatuis on läbisegi teadus, spionaaž, ilu, õudus ja müsteeriumid; kohutavad ja ülevad juhtumused. Mitte kedagi ega midagi ei saa täielikult usaldada, kuid ometi tekib kõigest kokku kummastav ja kõnekas pilt.
Vandermeeri triloogia puhul on olulised nimed ja nende puudumine – otse loomulikult on võtmekohal raamatute pealkirjad. Milles seisneb võim? Kas viimaks saabub lubatud leppimine? Leppimine muutumisega? Leppimine hävinguga? Kas leppimine on võit või alistumine?
Jeff Vandermeeri raamatud on poeetilised, keel on talle tähtis. Arvukad looduskirjeldused ja absurdsed vestlused kolleegidega toetuvad autori enda kogemustele, kuid karta võib, et helendav samblik, mis uurijatele tuletorni seinal piibellikku jutlust esitab, kuulub autori fantaasia valda. Kõik on siin muunduv ja muundumises, pikkamisi ja etteaimamatult – ning transformatsioon kui selline pole iseenesest ei hea ega halb. See lihtsalt juhtub. Ka lugejaga. See on psühhedeelne ja segadusseajav, kaunis ja kummastav. Weird fiction oma parimal kujul.
Huvitav on siinkohal välja tuua autori sideme põhjamaadega. Nimelt on Jeff Vandermeer ja tema abikaasa Ann Vandermeer juba mõnda aega rahvusvahelisel kirjandusareenil kõnelenud meie põhjanaabrite ulmekirjandusest, mida viimastel aastatel on hakatud nimetama väljendiga «Finnish weird». Eestis sedasorti kirjandust veel ei viljelda, ent näiteks vandermeerlik – või siis soomlaslik – loodusõõv võiks meiski äratundmist tekitada.
Jeff Vandermeer
«Võim/Leppimine»
Tõlkinud Juhan Habicht
Varrak, 2018
616 lk