Kultuurisoovitused

Kuidas sündisid «Eia jõulude» võrratud loomakaadrid?

Välismaa staar: treenitud habekakk laenati filmi «Eia jõulud Tondikakul» Leedust. FOTO: Kaader Filmist

FOTO: Kaader filmist

Filmi «​Eia jõulud Tondikakul» võttegrupi loodusoperaatorite tiimi juhtis Ants Tammik ja tal olid eri loomade jaoks eraldi inimesed. Näiteks Karl Adami oli värvuliste spetsialist, Tarmo Mikusaar filmis saarmaid. Loodusfotograaf Remo Savisaar tegi kõik pildid Jete tegelaskuju eest, keda kehastab Liis Lemsalu.

Operaator Heiko Sikka ja režissöör mõtlesid välja režii ja selle järgi joonistati storyboard. Loodusoperaatorid said ettekujutuse, mida nad peaksid filmima: ühes stseenis võiks ilves ehmatada, teises lind oksale maanduda. Seda läksidki nad metsa püüdma. Mõned metsloomad pidid nad ette toitma, aga muist kaadreid on filmitud loomaparkides.

Habekakk telliti hoopis Leedust, sest Eestis on see lind niivõrd haruldane, et pole mõtet teda metsas oodata. Treenitud Leedu kakku filmiti stuudios ja hiljem pandi talle loodustaust taha.

Oluline tegelane oli filmis koer Rudy, kes möngis Lapit. Ta oli lihtsalt üks suurepäraselt treenitud loom, kes tegi täpselt neid trikke, mida vaja oli. Konsultandiks oli eestlannast ekspert, kes on lausa Harry Potteri filmide valmimises kaasa löönud, näiteks treenis ta Roni jaoks rotti. Tema oskas anda nõu, kuidas saada koer tegema just seda, mida kaadris tarvis.

Võtetel sai selgeks, et koer kõige tublim esimeste duublite ajal. See tähendas, et näitlejad ja kaameratöö pidid samuti ruttu paika saama. Seejärel lasti koer platsile. Esimesed kaks korda tegi ta stseeni kõige paremini, siis aga pidi puhkama. Kui teise nurga alt filmima hakati, tegi ta jälle rõõmsalt kaasa. Koeraga võttegrupil tõepoolest vedas.

Tagasi üles