Pärt Uusbergi teosest «Eestimaa atmosfäärid» ilmus CD ja DVD

Kultuuritoimetus
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
«Eestimaa atmosfäärid» esmaettekanne toimus 31. detsembril 2017 Nordea kontserdimajas.
«Eestimaa atmosfäärid» esmaettekanne toimus 31. detsembril 2017 Nordea kontserdimajas. Foto: Aron Urb

Jaanuaris andsid üleriigilised noortekollektiivid – Eesti Meestelaulu Seltsi üle-eestiline poistekoor KALEV (dirigendid Indrek Vijard ja Kuldar Schüts), üle-eestiline tütarlastekoor ILMALILLED (dirigendid Ave Sopp ja Vilve Maide), üle-eestiline neiduekoor LEELO (dirigent Külli Kiivet), Eesti Noorte Segakoor (dirigent Silja Uhs) ja Eesti Noorte Puhkpilliorkester (dirigent Sirly Illak-Oluvere) – välja Pärt Uusbergi autoriplaadi «Eestimaa atmosfäärid», milles kõlab Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks kirjutatud tsükkel täismahus.

Lisaks heliplaadile on välja antud ka DVD, kus saab teose saatel vaadata Madis Reimundi spetsiaalselt selle teose jaoks filmitud kaadreid Eestimaa loodusest erinevatel aastaaegadel.

Pärt Uusberg kirjeldab loodud kooriteost, mis koosneb laste-, nais-, mees- ja segakooritsüklitest ning neid põimivatest regilauluseadetest puhkpilliorkestrile, kui omamoodi tänuavaldust üle-eestilistele kollektiividele: «Minu lapsepõlve üheks ilusaks osaks olid kahtlemata iga-aastased augustikuus toimunud Vana-Vigala laagrid, kus kõik need kollektiivid omavahel kohtusid. Minu vaatenurgast on «Eestimaa atmosfäärid» omal kombel justkui tänuavaldus sellele, et üldse taoline nähtus nagu üle-eestilised noortekollektiivid meil Eestis eksisteerivad.»

Samuti tõstis helilooja esile koostööd operaator Madis Reimundiga, kes tema muusikast ja teosest kõlavatest luuletustest lähtuvalt filmis terve aasta jooksul Eestimaa loodust: «Koostöö Madisega oli väga meeldiv. Usun, et meil, eestlastel, on põhjust sügavalt tänulik olla, et elame maal, kus iga aastaaeg on niivõrd oma nägu.»

Plaadi salvestasid Kaspar Karner ja Kuldar Schüts Tallinna Metodisti kirikus ning kujundas Getter Vahar.

«Eestimaa atmosfäärid»
«Eestimaa atmosfäärid» Foto: plaat

«Eestimaa atmosfäärid» oli üks 2015. aastal toimunud EV100 muusikasündmuste ideekonkursi võitjatest, mis moodustasid EV100 muusika tähtsündmuste tuumiku ning ühtlasi juhatas sisse Eesti Vabariigi juubeliaasta. Teose esmaettekanne toimus 31. detsembril 2017 Nordea kontserdimajas.

Üle-eestilised noortekollektiivid on ajavahemikus 1994-2003 loodud koorid ja puhkpilliorkester, mille eesmärk on koondada pillimängu- ja lauluhuvilisi noori üle kogu Eesti ja anda seeläbi suuremat väljundit oma musikaalsuse rakendamisel. Aastatega on kollektiivid kujunenud vabariigi tugevaimateks kontsertkollektiivideks ning noppinud konkurssidel mitmeid auhinnalisi kohti nii Eestis kui ka välismaal.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles