Pühapäeval stardib Eesti Interpreetide Liidu sünnipäevafestival «Virmalised»

Kultuuritoimetus
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Henry-David Varema  Mihkel Poll ja Mari Poll.
Henry-David Varema Mihkel Poll ja Mari Poll. Foto: Kaupo Kikkas

Eesti Interpreetide Liit on saanud 20. aastaseks ja festival «Virmalised» on sel puhul kantud juubelimeeleoludest. Neljale õhtule koonduva festivali kava on pidulik, väärikas, üllatusterohke ja pakub kindlasti huvi igale muusikamaitsele.

Festivali kontserdid toimuvad Mustpeade Majas, Niguliste muuseumis, Kultuurikatlas ja Estonia kontserdisaalis. Iga kontserdi esinejate valik ja kava on inspireeritud vastava paiga atmosfäärist. «Kui näiteks Mustpeade maja, Niguliste muuseum ja Estonia kontserdisaal on harjumuspärased klassikalised kammermuusika kontsertide saalid, siis sel korral jõuab kammermuusika ka Kultuurikatla põnevasse keskkonda,» sõnab Mihkel Poll, festivali üks kunstilistest juhtidest. Nii on festivali avakontserdi «Poeetilised kammermeeleolud» fookuses kammeransamblid ning heliteosed, mis sobituvad oma tundevarjundite poolest suurepäraselt Mustpeade Maja Valge saali ajaloolisesse ja erilise akustikaga kontserdimiljöösse.

«Kaasaja värvid» toob Kultuurikatla intrigeerivasse õhustikku 20. ja 21. sajandi erinevad muusikastiilid ning interpreedid, kelle tegevus tihti žanripiire ületab. Robert Jürjendal, Madis Metsamart, Silvia Ilves, Marten Altrov, Johan Randvere on vaid mõned nimed, kes sel õhtul publiku ette astuvad. Õhtusse toob kindlasti põnevust pianisti ja helilooja Rein Rannapi teose esiettekanne, mis kõlab autori esituses.

Niguliste muuseumis toimuv «Sädelev barokk ja põhja vaim» ühendab eesti muusikakultuuris omapärase sulandumise leidnud euroopaliku vaimulaadi ja karged põhjamaised meeleolud. Kontserdil esinevad teiste seas  Risto Joost, kes pärjati hiljuti Aasta Muusiku tiitliga, vioolavirtuoos Johanna Vahermägi, organistid Aare-Paul Lattik, Andres Uibo ning erinevad vanamuusika ja kammerkoosseisud. Festivali lõppkontserdil «Torm ja tung» Estonia kontserdisaalis kõlavad hinnatud eesti interpreetide Ivari Ilja, Marcel Johannes Kitse, Sten Heinoja, Anna-Liisa Bezrodny, Toomas Vavilovi ja teiste esituses armastatud teosed instrumentaalkammermuusika kuldvarast.

Eesti interpretatsioonikunst on heal järjel ning meie pillimängijate, lauljate ja dirigentide tase erakordselt kõrge. Eesti Interpreetide Liidu juhatuse esimees Ivari Ilja: «Suurt rõõmu valmistab meie noorte interpreetide põlvkond, kelle kunstilised ja professionaalsed püüdlused on toonud edu nii Eesti kui ka maailma kontserdilavadel, samuti rahvusvahelistel konkurssidel.» Kunstiliste juhtide Mihkel Polli ja Henry-David Varema sõnul on sünnipäevale pühendatud festivali üheks eesmärgiks publikuni tuua võimalikult paljude erinevate erialade esindajad ja pakkuda ülevaadet eesti kõrgetasemelise interpretatsioonikunsti eri tahkudest. «Kindlasti soovime tutvustada kuulajatele Eesti Interpreetide Liidu mitmekesist liikmeskonda, kuhu kuuluvad eranditult eesti muusika silmapaistvad interpreedid.»

Eesti Interpreetide Liidu teine festival «Virmalised» toimub 10.–14. veebruarini, lavale astub üle 80 liidu liikme.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles