Fine5 tuleb kahe uuslavastusega

Fine 5 prooviaalis.

FOTO: Fine 5

Kevadkuul, 4.märtsil esietenduvad Sakala 3 teatrimaja Kammersaalis Fine5 Tantsuteatri uuslavastused «Trisolde» ja «Nuttev tamm».

Inspireerituna Wagneri ooperi «Tristan ja Isolde» muusikast ja tegelaskujudest luuakse tantsu ja kaasaegseid tehnoloogiaid siduv sümbiootiline lavastus «Trisolde», milles võetakse fookusesse vastuoluline mehe ja naise armastuse teema. Lavastus kompab habrast piiri armastuse ja vihkamise vahel, oma maailma kehtestamise meelelisust ja küsib, kas inimesed tänapäeval on veel võimelised kogema tugevaid tundeid, mis suudaks ületada ka reaalse ajalise elu piire.

«Trisolde» sünnib innovaatilises koostöös kaasaegse tantsu,muusika ja uue tehnoloogia tunnustatud esindajatega ja on näide sümbiootilisest koostoimest, kus ka publikul on reaalajas võimalus osaleda lavastuse helimaastiku kujundamisel. Piiratud arv vabatahtlikke vaatajaid ühendatakse sensoritega, millest arvutiprogramm tuvastab kasutaja emotsionaalse seisundi lavastuse vaatamise ajal ning rakendab seda helimaastiku kujundamisel reaalajas.

Lavastuses kasutatud tehnoloogiline interaktsioon vaatajatega toimub TLU DTI arvutitunnetuse dotsendi Aleksander Väljamäe ja vanemteaduri Ilkka Kusuneni juhendamisel ja koostöös Neuroteatriga. Ka lavastuse visuaalne pool luuakse tantsijate ja tehnoloogia sümbioosis elavas ettekandes. Iga «Trisolde» esituskord on sellise vaatajate, tantsijate ja tehnoloogia koostoime tulemusena ainukordne.

Wagneri «Tristani ja Isoldet» peetakse modernismi alguseks muusikas, tutvustades selliseid tehnikaid nagu kromaatiline dissonants ja atonaalsus. Muusikateost on kirjeldatud kui "sõnade sümfooniat"  – ooperil puudub aktiivne väline tegevus suurte kooride ja paljude Tegelaskujudega ja peamine «tegevus» toimub tegelaste peas.

Õhtu teises esietenduses «Nuttev tamm» pööratakse pilk kasvamisele ja teisenemisele kui koreograafilistele võtmekujunditele. Lavastuse allikaks on meie ammendamatu rahvapärimus ja ürgloodus. Selles lavastuses on liikumine, sõna ja heli võrdselt olulised meediumid. Lavastus on loodud TLÜ tantsutudengitele, kelle liikumismõtlemine sünnib koostöös Simo Kruusemendiga, kelle liikumiskeelt iseloomustab leidlikkus ja delikaatsus koreograafiliste väljendusvahendite valikul, aga ka lakoonilisus ja lihtsus. Puu langetamine ja sellele uue vormi andmine on seotud paljude põhjala rahvaste mütoloogiaga ja on mitmel

moel sisse kirjutatud ka meie rahvuseeposesse.

Tantsulavastused «Trisolde» ja «Nuttev tamm»

Sakala 3, Tallinn

4., 5., 7., 8., 13.märts kell 19.00

Etendusõhtu pikkus: 1h 40min. Etendusõhtud toimuvad Fine5

Tantsuteatri, TLÜ ja EMTA õppejõudude ning tudengite koostöös.

«Trisolde»

Tantsijad: Tiina Ollesk, Simo Kruusement

Lavastaja: Renee Nõmmik

Helikujundus:  Hans-Gunter Lock, Giovanni Albini

Videokujundus: Valentin Siltsenko

Neuro-interaktsiooni lahendus: Ilkka Kosunen

Valgusmeister: Ants Kurist

«Nuttev tamm»

Tantsijad: Katre Sabbal, Katrina Oja, Kärt Kurvits, Lisanna Tälli,

Samuel Koppel, Richard Beljohin

Koreograaf: Simo Kruusement

Muusika: Marta Hansen (ERL arhiiv)

Valgusmeister: Ants Kurist

Tagasi üles