N, 8.12.2022

Vana Baskini Teater lõpetab tegevuse

Lisatud statistika
Kultuuritoimetus
Vana Baskini Teater lõpetab tegevuse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 7
Vana Baskini Teatri eelviimaseks lavastuseks jääb 8. märtsil 2019 esietenduvVana Baskini Teatri ja Polygon Teatri koostööprojekt Mika Myllyaho komöödia «Garaaž», kus mängivad Tõnu Oja ja Andrus Eelmäe, lavastab Tamur Tohver.
Vana Baskini Teatri eelviimaseks lavastuseks jääb 8. märtsil 2019 esietenduvVana Baskini Teatri ja Polygon Teatri koostööprojekt Mika Myllyaho komöödia «Garaaž», kus mängivad Tõnu Oja ja Andrus Eelmäe, lavastab Tamur Tohver. Foto: Vana Baskini teater

Vana Baskini Teater andis teada, et lõpetab oma tegevuse. Edastame pressiteate.

«Vana Baskini Teater teatab kurbusega, et lõpetab 2019. aastal oma tegevuse.  

Käesoleva aasta 18. jaanuaril saime Kultuuriministeeriumist teate, et kultuuriminister Indrek Saar on otsustanud sellest aastast lõpetada 14 aastat kestnud regulaarselt toiminud tegevustoetuse maksmise meie teatrile (2018. aastal saime toetust küll projektitoetuse nime all).

2019. aastaks on eraldatud erateatritele ca 1,7 miljonit eurot, mis on veidi rohkem kui varasematel aastatel. Paraku meie teatrile ei jätkunud sellest ühtegi eurot ja olime seejuures ainuke, kes toetusest ilma jäeti. Samal ajal mitmel erateatril suisa suurendati toetust.

Vana Baskini Teatri tegevustoetus on olnud suurusjärgus 30 000 € aastas, millega teater suutis katta kõik oma püsikulud (sh dekoratsiooni- ja kostüümiladu, kontor ja prooviruumid, näitlejate buss, dekoratsiooniauto ja muud püsikulud). Riigipoolse toetuse puudumine paneb meid seetõttu väga raskesse seisu.

Kuna teatrimaailmas on projektidel pikk ettevalmistusperiood, siis ei ole meil oma tegevust võimalik kohe ümber korraldada. Tallinna linna ja koostööpartnerite abiga püüame selle aasta uuslavastuste ja planeeritud etendustega hakkama saada. 8. märtsil 2019 esietendub Salme Kultuurikeskuses Vana Baskini Teatri ja Polygon Teatri koostööprojekt Mika Myllyaho komöödia «Garaaž» (osades Tõnu Oja ja Andrus Eelmäe, lavastaja Tamur Tohver). Viimane esietendus – Gertrud Larssoni «Kodutütred» – on meil 10. juulil 2019 (osades Helgi Sallo, Katrin Karisma ja Anne Veesaar, lavastaja Eero Spriit).

Loodame, et meie teatri vaataja mõistab meid.»

 

Vana Baskini Teatri sünd

Vana Baskini Teatri juured ulatuvad 1980. aastasse, mil lavastaja ja näitleja Eino Baskin asutas tollase Eesti NSV Riikliku Filharmoonia juurde Vanalinna Stuudio, millest sai satiiri ja komöödiat hindava publiku suur lemmik. 1989. aastal reorganiseeriti pooliseseisev estraaditrupp iseseisvaks riiklikuks teatriks Vanalinnastuudio, mille hea käekäik jätkus millenniumivahetuseni. Siis aga järgnesid mitmed teatrijuhtide vahetused ja suunamuutused, mis viisid Vanalinnastuudio 2004. aastaks majandusliku krahhini. Et sügavast majanduslikust august välja pääseda, tuli kultuuriministri poolt ametisse määratud teatrijuhil (Tiit Ojasoo ja tema nõunik Indrek Saar) koondada pooled teatri töötajatest (sealhulgas ka näitlejad) ja peatada olemasoleva repertuaari etendamine. Seega oli Vanalinnastuudio sisuliselt likvideeritud, kuigi eksisteeris juriidiliselt edasi ja selle baasil tegutses 2018. aasta detsembris oma viimase etenduse andud teater NO99. 

Vanalinnastuudiost koondatud töötajate  baasil aga moodustas Eino Baskin 2005. aasta jaanuaris koos tuntud muusikaärimehe ja tuurikorraldaja Aarne Valmisega eraalgatusliku Vana Baskini Teatri OÜ.

Vana Baskini Teatri esimene etendus toimus 8. veebruaril Lihula Kultuurimajas – «Vanalinnastuudiost» väljaostetud varemvalminud lühikomöödiatega «Kadrioru vanad» (autor Urmas Lennuk) ning «Orav ja Meri» (Andrus Kivirähk). 

«Vanalinnastuudio» repertuaarist saadi kaasa veel ka N. Fosteri «Tipsutajad». Teatri päris oma esietendus oli 27. märtsil, mil Salme Kultuurikeskuses jõudis publiku ette Eino Baskini lavastatud Neil Simoni komöödia «Pentsik pere».

Allikas teater.ee

Märksõnad
Tagasi üles