Koht, kuhu «ligi kolmekümneline» Andres koos oma naise, nukrate silmadega Krõõdaga romaanis «Tõde ja õigus» «läinud aastasaja kolmanda veerandi lõpul» jõuab, on tegelikult Tammsaare väljamägi ja selle kaks talu: Tammsaare-Põhja (romaanis Mäe) suurusega 138,2 hektarit ja Tammsaare-Lõuna (romaanis Oru), kus hektareid 142.
Kui mõnes talus moodustas põllumaa sel ajal üldpinnast 30–50 protsenti, siis nendega võrreldes olid Tammsaare talud ikka üsna viletsad: kivised, võsastunud, liigvee all kannatavad. Tammsaare-Põhja talus oli põllumaad ainult umbes 15 hektarit.
Romaanis kujutatud avarad loodusmaastikud on tänapäevaks jäädavalt kadunud. Kuna loomi enam ei karjatata ja süvendamine on Jägala jõe veerežiimi muutnud, võimutseb igal pool mets.
Andrese ja Pearu prototüübid Peeter Hansen ja Jakob Sikenberg tulid taludesse elama vastavalt aastal 1872 ja 1869. Jakob ei söönud endist naabrimeest talust välja nagu Pearu, kõrvaltalu oli tema saabudes juba elanikest tühi.
Mõlemad olid ettevõtlikud ja tublid taluperemehed, kes hakkasid kohe pinnast parandama: kraave kaevama, võsa rookima jms, ning majandasid talu oskuslikult. Naabrid võtsid valla volikogu liikmetena osa ka Albu valla tööst.
Kas kaevata üksi või kahekesi?
Tammsaare-Põhja talu heinamaad ja -küünid asusid eemal. Suvel hein niideti, kuivatati ja pandi küüni hoiule. Koju toodi see alles talvel reega, sest siis soostunud maa kandis.
Liigvee ärajuhtimiseks rajatud piirikraave on praegu väga raske üles leida. Mõnikümmend aastat tagasi puhastati kunagine piirikraav, mis läks voore jalamilt Kitsessaare poole ja asus kümmekond meetrit piirist Tammsaare-Lõuna talu maal. Tõenäoliselt ongi seda romaanis kujutatud kui Pearu ja Andrese kahasse kaevatud kraavi, mille pärast üleaedsed kaua kemplesid.