Saada vihje

HÕFF kummardab Vene ulmeanimatsiooni meistri ees

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
«Kontakt». Hipist kunstnik püüab leida ühist keelt maavälise tsivilisatsiooniga.
«Kontakt». Hipist kunstnik püüab leida ühist keelt maavälise tsivilisatsiooniga. Foto: Kaader filmist

Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival tutvustab esimest korda Eestis põhjalikumalt Vene teaduslik-fantastiliste animafilmide režissööri Vladimir Tarassovi loomingut.

Tänavu 80-aastaseks saanud vanameistri käe all valmis 1970.–1980. aastatel hulk linateoseid, mis käsitlesid kosmoseteema kaudu inimese hingeelulisi küsimusi, ühise keele leidmist, inimeseks olemist kõige laiemas mõttes. Tarassovi filmist «Tagasitulek» pärit lause «Ärgake, kosmonaut!» on üks tuntumaid filmitsitaate, mida kasutatakse siiani kõige erinevamates mõtteseostes. Film «Kontakt» sai aga nõnda populaarseks, et selle muusikalist tunnusviisi – Nino Rota kirjutatud «Ristiisa» meloodiat – hakati 1980ndatel Leningradis kasutama diskoõhtutel: kui noormees tahtis tütarlapsega tutvuda, vilistas ta seda ja kui neiu oli nõus, vilistas ta vastu.

«Kontakti» peetakse siiani autori visiitkaardiks – see «Kollase allveelaeva» mõjuline psühhedeelne linateos, mis jutustab huumoriprisma kaudu kohtumisest maavälise tsivilisatsiooniga, võitis 1979. aastal mitu auhinda, sh Trieste teaduslik-fantastiliste filmide festivalil.

Tarassov ise on nimetanud teadusulmet õhuaknaks, mille kaudu sai ennast realiseerida vabamalt ja julgemalt kui teistes žanrites, animatsiooni aga inimkonna esperantoks. Mitmel puhul on ta esile tõstnud ka Eesti animatsiooni, nimeliselt Rein Raamatut ja Priit Pärna.

Ulmeekspert Jüri Kallase sõnul oli Tarassov kõige järjekindlamaid ulme viljelejaid nõukogude animatsioonis. «Tema filme «Kontakt» ja «Mäekuru» näidatakse Venemaa suurtes telekanalites tänaseni keskeltläbi kaks korda aastas. Uuemal ajal on Tarassov tegutsenud peamiselt õppejõuna Venemaal, kuid ka Iraanis ja Indias, viimases võib teda lugeda suisa kohaliku animatsiooni üheks rajajaks,» ütles ta.

Haapsalus jõuab ekraanile neli Tarassovi filmi: «Marss edasi, aeg!» (1977), «Kontakt» (1978), «Tagasitulek» (1980), ja «Mäekuru» (1988), mis kõik kuuluvad tema tuntumate sekka. Võimalik, et festivali külastab ka eakas maestro ise.

Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival leiab tänavu aset 25.–28. aprillini. Soodushinnaga passid on müügil festivali koduleheküljel http://2019.hoff.ee/.

Tagasi üles