Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus kutsub videokunsti teoste linastusele «Ajajooned. Need paljunevad». Rahvusvahelist ja Eesti videokunsti tutvustava programmi on kokku pannud Leedu kuraator Monika Lipšic, osalevad kunstnikud: Laura Garbštienė ja Arturas Bumšteinas, Antanas Gerlikas, Max Grau, Gerda Paliušytė, Tanel Rander.
KKEK alustab videoõhtute sarjaga kinos Artis
Üritus on tasuta.
Linastuvate teoste läbivaks teemaks on filmi ja popkultuuri ajalugu muutev roll. Viimase kümne aasta jooksul valminud videotes eksisteerib paralleelselt mitu kultuurilist ajavööndit, mis käsitlevad popkultuuri narratiividest lähtuvate kujutiste ja atmosfääride ajaloolist konteksti kui ka nende ajalooülest eksistentsi, olgu siis tegu hiphop-lugude või institutsionaalse keele, ulmeloogika või Ameerika teismeliste romantilise draamaga. Just niisuguse kunstnike valikuga soovib kuraator juhtida tähelepanu pidevalt mitmekesistuvatele ajaloolistele ajajoontele. Mõni minevikusündmus on teisest ajakohasem; linastuvad kunstiteosed toovad esile, kuidas neil on õnnestunud püsida aja kursil.
Filmiseanss algab nooremate ning karjääri keskpaigas olevate Leedu kunstnike Antanas Gerlikase, Laura Garbštienė ja Arturas Bumšteinase ning Gerda Paliušytė teostega. Paliušytė filmis «Road Movie». (2015) sõidavad legendaarse hiphop-grupi Onyx kaks liiget mööda Vilniust ringi, ühendades näiliselt seosetuid marsruute. Lisaks näidatakse Saksa kunstniku Max Grau filmi «Craving for Narrative» (2015), kus 23-sekundiline korduma pandud klipp Ameerika teismeliste draamast loob videos peaaegu skulpturaalse õhkkonna ning kunstniku lisatud subtiitrite kaudu saame jälgida kunstniku mõtisklust ajalooliste referentside ja kultuuriliste mõjutuste üle.
Üritusel on kohal kuraator Monika Lipšic, kes tutvustab lühidalt linsatuvaid videoid. Oma kuraatoripraktikas on ta viimasel ajal keskendunud ajaloolistele tähendustele ja ajalookirjutusele, metafooride kui mõtlemise ja tegutsemise vahendi uurimisele ning ka rahvusidentiteedi küsimustele. Ta on veebipõhise videokunstiprojekti The Deep Splash kuraator ning Vilniuses toimuva performatiivse helikunstifestivali Jauna Muzika Festival kaaskuraator. 2017. aastal kureeris ta Vilniuse Kaasaegse Kunsti Keskuses Slavs and Tatarsi näituse ning grupinäituse «The Future Is Certain; It’s the Past Which Is Unpredictable» Calvert22 Foundationis Londonis, mis liikus suuremas koosseisus 2018. aastal edasi Blaffer Art Museumisse Houstonis. Hiljuti pälvis ta CEC Artslinki auhinna ning viibis CCA Wattisis San Franciscos residentuuris.
Videoõhtu on esimene sel kevadel kinos Artis linastuvast KKEKi korraldatud videokunsti õhtute sarjast, mis tutvustavad Eesti publikule nii rahvusvahelist videokunsti kui ka teoseid KKEKi enda arhiivist. Järgmised filmiõhtud toimuvad 20. märtsil, kuraatoriks on seekord Vanina Sarancino (Berliin), ning 3. aprillil, kuraatoriks Sepake Angiama (London/Chicago).
Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus loodi 1992. aastal ning selle eesmärk on olla oluliseks dialoogipartneriks kunstiprofessionaalidele, luues neile rahvusvahelisi võimalusi ning töötada kaasaegse kunstivälja mõtestamise suunal. Alates aastast 1999 korraldab KKEK Eesti osalemist Veneetsia biennaalil ja alates 2016. aastast Balti triennaali kaaskorraldaja.
Üritust toetab Eesti Kultuurkapital. Üritus Facebookis.