21. märtsil peetakse Euroopa varajase muusika päeva

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Johann Sebastian Bach.
Johann Sebastian Bach. Foto: Vikipeedia

Neljapäeval, 21. märtsil tähistatakse Euroopas varajase muusika päeva, mis on kevade esimene päev ja Johann Sebastian Bachi sünnipäev. Päeva auks toimuvad Tallinnas kontserdid alates kella 15-st igal täistunnil Hopneri maja dieles ja kell 19 Tallinna Filharmoonia Mustpeade majas. Mitmeid kontserte üle Euroopa saab jälgida otseülekandena veebilehelt www.earlymusicday.eu.

Varajane muusika on mahukas peatükk Euroopa kultuuriajaloos. See hõlmab 1000 aasta pikkust perioodi, kuhu sisse mahuvad keskaeg, renessanss ja barokk. Ajastud on kujundanud Euroopa muusikakultuuri ja niisamuti tantsu, teatrit ja arhitektuuri.

Varajane muusika hõlmab kõike, mis on kirjutatud enne Bachi.  Mõned selle perioodi heliloojad on laialt tuntud, kuid suur osa repertuaarist on tänasele muusikapublikule tundmata. Kuid väärib siiski tähelepanu, sest sellesse on talletatud sajandite ajalugu, persoonid, sõjakäigud, meelelahutus, sajandite tagune rõõm ja kurbus, muusikalised ideed ja tehnikad.

Euroopa varajase muusika päevale pühendatud kontserdid annavad võimaluse ajastu autentsest kõlast aimu saada.

Tallinna Kammerorkester annab kontserdi koos Taani barokkorkestri kontsertmeistri Peter Spisskyga, kes võtab kaasa barokkviiuli ja -poogna, mis on just täpselt selline nagu mõnisada aastat tagasi viiulid originaalis välja nägid. Orkester mängib tänapäevastel keelpillidel, kuid võtavad kasutusele barokkpoognad.

Ansambel Floridante koosseisus mängib Anna-Liisa Eller Eesti kromaatilisel kandlel, millel pole ajalooliselt mingit pistmist vanamuusikaga, oma kõlalt sobib selle esitamiseks aga suurepäraselt.  Ansambel Gambavaim koosneb 17. sajandil armastatud kuue-seitsmekeelsetest viola da gambadest, mis välimuselt meenutavad tšellot, kuid on idee poolest pigem poognaga kitarrid.

Kontserdid Tallinnas toimuvad ajaloolistes hoonetes: Mustpeade maja Valges saalis, mis on võluv renessanss-stiilis peosaal ning keskaegses Hopneri maja dieles, kus vanade laetalade, nikerdatud uksed ja tinaraamis ruuduaknad tekitavad koos muusikaga väga eheda tunde.

Euroopa varajase muusika päeva (www.earlymusicday.eu) kontserdid toimuvad 21. märtsil alates kella 15-st igal täistunnil Hopneri maja dieles, kus publiku ette astuvad Tallinna Muusikakeskkooli, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ja Otsa-kooli õpilased ning alates kella 17-st ansamblid Gambavaim ja Floridante ning sopran Maria Valdmaa. Kell 19 algab Mustpeade majas kontsert „Tippsolistid: Peter Spissky“, kus musitseerivad koos barokkviiuldaja Peter Spissky, metsosopran Tuuri Dede ja Tallinna Kammerorkester. Kontserte annavad ka muusikakoolid üle Eesti.

Tagasi üles