E, 2.10.2023

Kuula: Naised Köögis avaldasid loo küüditamisest

Kultuuritoimetus
Facebook
Comments
Ansambel Naised Köögis video "Kirovi tähtede all":
Ansambel Naised Köögis video "Kirovi tähtede all": Foto: Kaader videost.

Täna täitub seitsekümmend aastat märtsiküüditamisest 1949. aastal. Oma uue looga «Kirovi tähtede all» mälestame nii märtsi- kui juuniküüditamise ohvreid, kellest valdav osa olid naised ja lapsed. Meiegi ansambli liikmetel on Siberisse saadetute hulgas lähisugulasi. Vangilaagrisse saadetud vanaemade elulood puudutasid meid niivõrd, et tegime laulu, mille peategelaseks on keset elu õitseaegu külmale maale saadetud naine, ütlevad ansambli liikmed.

Küüditamise toimumisest puudub Eestis pildi- ja filmimaterjal peaaegu täielikult. Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu jagas meiega oma fotokogu küüditatute elust Siberis, millest valisime välja naisi puudutavad pildid. Tihtipeale on need helgemad pühapäevased kaadrid, kus üldse fotokaameral midagi jäädvustada lubati. On pilte, milles ei peegeldu tappev vangilaagritöö ega talvekülm, vaid pigem üürikeste suvede hurm, kus pandi taas selga kodust kaasa haaratud sitskleit ja keerati kaamera poole elu päikselisem pool. Karmimate talviste kaadrite hulgas on üks pilt, mida saadab kõnekas eluolu peegeldav kirjake - laenasime pildistamise tarvis kasukad selga. On pilte ka vabastamise hetkedest - pilkudest, milles peegeldub ühekorraga kannatusaastate äng ja vabanemise imeline kergus. Selle liigutava ja suures osas senini avaldamata pildimaterjali palusime pilt-videoks kokku panna fotokunstniku Gabriela Liivamägil.

«Kirovi tähtede all» on üks kümnest loost, mis tuleb ka ansambli uuele plaadile «Igavesti heitlke tunnete tango», mis ilmub aprilli lõpus. 2.-12. mail lähevad Naised Köögis üle-eestilisele plaadiesitlustuurile.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles