«Seega puudub ka hea ülevaade ja mehhanism, et kontrollida, kes, mida täpselt toetab ja kui palju annavad valdkonda toetust teised rahastajad. Ei ole kohta, kus need andmed koonduksid,» lisas Jane Ester.
Kertu Saksa sõnul on Kultuurkapital mitmete ministeeriumide esindajatega Praxise analüüsi arutanud ning teinud Kultuuriministeeriumile ettepaneku alustada toetuste analüüsimist sel aastal rahvakultuuri toetuste kirjeldamisest ja võrdlemisest. «E-riigile omaselt võiks tulevikus ka kultuuril ja spordil olla Eesti Teadusinfosüsteemile ETIS sarnane infosüsteem, kuhu toetusi ja projekte puudutav andmestik kokku jookseb. Sealt hakkaks toetamise mudelid välja joonistuma, kogu info oleks avalik, kõigile kättesaadav ja analüüsitav,» ütles Kertu Saks.
Ta lisas veel, et mõistlik on esmalt Kultuurkapitali ja Kultuuriministeeriumi toetused liigiti kirjeldada ja võrrelda ning lõpuks ka andmekogumise alused ühtlustada. Perspektiivis oleks aga hea, kui oleks keskkond, kust iga huviline saaks kontrollida, kui palju annavad samadesse valdkondadesse toetust ka teised rahastajad nt Haridusministeerium, Eesti Filmi Instituut, Rahvakultuurikeskus, kohalikud omavalitsused, EAS jne.
«Toetamise läbipaistvat ülevaadet on vaja ka seepärast, et ei tekiks ristfinantseerimise riske. Samuti on oluline, et ka poliitilistelt heitlikel aegadel ei saaks rahastamise osakaalude või tegelike mahtude info minna andmerägastikesse kaduma,» mainis Kertu Saks ühtlasi.
Praxise vaheraporti puhul on tegemist ettevalmistava uurimusega, kus esilagu analüüsiti vaid nelja sihtkapitali ja kahte maakondlikku ekspertgruppi. Kultuurkapital jagab toetusi kokku kaheksa sihtkapitali, 15 maakonna ja nelja programmi kaudu. «Soov on sel aastal jätkata kogu Kultuurkapitali toetustegevust hõlmava analüüsiga, mis annab täpsema sisendi edasiseks analüüsiks ning otsusteks aga ka kultuuripoliitika kujundamiseks riigis,» teatas Kertu Saks.
Eesti Kultuurkapital rahastab Eesti kultuuri ja sporti keskmiselt 30 miljoni euroga aastas. Eesti Kultuurkapitali taasloomisest 1994. aastal täitub tänavu juunis 25 aastat.