T, 5.07.2022

Kädi Metsoja tantsulavastus toob Eesti teatrimaastikule uue žanri

Kultuuritoimetus
Kädi Metsoja tantsulavastus toob Eesti teatrimaastikule uue žanri
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kädi Metsoja abstarktne põnevik «tegeele».
Kädi Metsoja abstarktne põnevik «tegeele». Foto: Kanuti Gildi Saal

11. aprillil esietendub Kanuti Gildi SAALis Kädi Metsoja abstarktne põnevik «tegeele». Metsoja esimene soolo on tantsulavastus, mis kõdidab närve õigele thrillerile kohaselt. Kui varem on Metsoja lavastanud teisetele tanstijatele ja tsirkuseartistidele, siis nüüd astub ta oma loominguga ise lavalaudadele.

«tegeele» on abstraktne koreograafiline põnevik, kus peategelane satub füüsiliselt olukordadesse, kus eelnevalt omandatud kogemused enam ei aita, väljapääs on võimatu, kõik uksed on sulgunud. Tegelikult täiesti võimatu seni, kuni kõik teada olev on kustutatud. Põnevikule kohaselt harutatakse umbsõlmed loo lõpuks, väline hädaoht on muudetud sisemiseks olemiseks. Liikumine toimub vertikaalse kujutlemise ja horisontaalse mõtlemise vahelises surves. Selleks, et ellu jääda tuleb peategelasel teostada katsed ja mõista, kas alla on hirmsam kukkuda kui üles. Uurida, et kui ta pole siin, siis kas ta on seal või pole teda üldse? Inimene, kes sulgeb ukse, pole enam see sama, kes ukse avas

Kädi Metsoja on lapsepõlvest peale tegelenud tsirkuse ja akrobaatikaga. Veetnud oma päevad Von Krahli Teatri tagaruumides konnates või Kanuti Gildi SAALi poodiumite all luurekat mängides. Osalenud OMAtsirkuse lavastustes, millega on reisitud Kihnu, Hiiumaale, Tartusse, Palamusele, Jõhvi, Rakverre, Tallinna, Berliini, Stockholmi, Freiburgi, Kellenhusenisse, Washingtoni ja New Yorki.

Pärast keskkooli lõpetamist otsustas ta kõigest lahti rebida, võttis seljakoti ja ostis üheotsapileti Hispaaniasse. Seljakott jäi Hispaaniasse, ise liikus ta edasi kultuurimekasse Berliini. Selle ajaperioodi tajudest on kantud ka “tegeele” õhustik. See on piisav hulk isiklikke ja erinevaid füüsilisi suuruseid, mida saab tajuda.

Kädi liikumiskeel on akrobaatiline, rütmistatud ja süsteemne. Alates 2011. aastast on ta olnud tsirkuse ja akrobaatika koreograaf ja lavastaja. Ta on lavastanud kolm tsirkuse- ja tantsulavastust: “OMAmoodi 23.12”, “moiste” ja “Mina!Mina!Mina!”.

Tantsija ja lavastaja: Kädi Metsoja

Kunstnik: Lars Schmidt

Valgus: Karolin Tamm

Heli: Renzo van Steenbergen

Lava: Margus Terasmees

Dramaturg: Kaja Kann

Liikumisjuht: Kert Ridaste

Toetaja: Eesti Kultuurkapital

Kestus: 60min

Keel ei ole takistuseks.

Esietendus 11. aprillil kell 19:30, järgmised etendused 13., 15. ja 16. aprillil Kanuti Gildi SAALis.

Etendusele 13. aprillil järgneb vestlus kunstnikuga.

Tagasi üles