Saada vihje

Riigikogu liige lavastab Vanemuises

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Üks riigikogu päris uutest tulijatest Üllar Saaremäe annab ametivande.
Üks riigikogu päris uutest tulijatest Üllar Saaremäe annab ametivande. Foto: Sander Ilvest / Postimees

Laupäeval, 20. aprillil esietendub Vanemuise väikeses majas Eugene O’Neilli perekonnadraama «Pikk päevatee kaob öösse», mille lavastab Üllar Saaremäe.

Näidendi «Pikk päevatee kaob öösse» sündmustiku kokkulangevused Eugene O’Neilli enda perekondliku taustaga on enam kui ilmsed – õieti ongi seda peetud osalt kirjandusteoseks, osalt draamavormi valatud fragmendks autori autobiograafiast.

See 1912. aasta augustipäev pole just parim perekond Tyrone’i elus. Ometi algas kõik nii lootustandvalt – täna hommikul ja ka palju aastaid tagasi. Lõpuni rääkimata minevikuvalud ja varjatud saladused, sõltuvused, haigused, enesehinnanguprobleemid – kõik masendav ja kurvastav, mis inimeste elus saab juhtuda, on järsku kohal ja esil ning tõest pole enam kuidagi võimalik mööda vaadata.

Eugene O’Neill, maailma draamaklassika üks vaieldamatuid tippe, on öelnud nii: «Armastan elu. Aga ma ei armasta elu mitte ta kenaduse pärast. Ilu on ainult väline kest. Ma olen tõsisem armastaja. Armastan elu alastiolekut. Minu jaoks peitub ilu isegi ta inetuses. Inetust pole minu jaoks õieti olemaski, sest vead on tihti üllamad kui voorused ja peaaegu alati läbinägelikumad.»

Näidendit «Pikk päevatee kaob öösse», mis pälvis korraga nii Tony auhinna kui Pulitzeri preemia, on peetud 20. sajandi maailmadraama üheks olulisemaks teoseks, mis püsib jätkuvalt paljude teatrite repertuaaris.

Lavastuse muusikaline kujundaja on Üllar Saaremäe, kunstnik Marion Undusk ja valguskujundaja Priidu Adlas.

Osades: Hannes Kaljujärv, Piret Laurimaa, Rasmus Kaljujärv või Reimo Sagor, Veiko Porkanen ja Kärt Tammjärv.

Tagasi üles