Euroopa ülistus
Siim Kallase uue raamatu arvustus

Siim Kallas, «Vabaduse ja kurjuse vahel. Euroopa Liidu lugu».

FOTO: Raamat

Euroopa Komisjoni kauaaegne asepresident, Euroopa Komisjoni volinik, ühele kõige kõrgemale positsioonile jõudnud eestlane Siim Kallas on oma publitsistikateoses võtnud peadmurdva ülesande – seletada, mis asi on see Euroopa ja eriti, mis asi Euroopa Liit.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kuhu žanrisse see töö paigutada? Ehk on tegemist häältepüüdjaga spetsiaalselt valimiste jaoks? Vaevalt, raamat vist peaaegu ei too hääli juurde, raamatulugejail on oma poliiteelistused ammu tehtud. Ent autoriteeti peaks autorsus ometi tõstma. Vahest on oopus enese euroopalike veendumuste kokkuvõte, nende lõplik kinnitus, omamüüdi kehtestamine? Et mina arvan endast ja maailma asjadest vaat nõndamoodi ning olgu see igaveseks ajaks talletatud. Miks mitte? Enam-vähem kõik suured poliitikud on niimoodi talitanud. Ent äkki on tegemist omamoodi memuaaridega, mis on rikastatud rohke faktimaterjaliga? Või hoopis õpikuga näiteks bakatudengeile? Viimasele võimalusele vihjab ka rohke üleseletamine joonealustes märkustes.

Tundub, et raamatus on kõike. Aga siin tekivadki käärid. Õpik peaks olema kirjutatud neutraalsest positsioonist; enese maksmapanemises, memuaarides, isiksuse avajas ning enda kui poliitiku lahtimõtestamises peaks loomulikult domineerima isiklik maalilmavaade, Kallase puhul siis teatavasti liberalism.

Tagasi üles
Back