Kultuurisoovitused

Svetlana Jantšek: juubelifestivali soovime korraldada kui pidupäeva

Hetk muusikalist «Kankaan», mida näeb tänavusel festivall Kuldne Mask Eestis.

FOTO: Kuldne mask

«Kuldne Mask toimub Eestis juba 15. korda,» ütleb festivali Eestis direktor Svetlana Jantšek uhkusega. Pidulikkust lisab see, et tänavu oodatakse festivali etendustele umbes 7000 vaatajat.

Juubelifestivali korraldatakse kui pidupäeva ja ühe suurlavastusena tuuakse vaatajate ette ka muusikal «Kankaan». «Vaatamata logistika keerukusele – suur trupp, orkester, koor ja ballett –, õigustavad pingutused ennast kindlasti, sest lavastus on väga vaatemänguline ning sobib kahtlemata tallinlastest publiku maitsega,» ütles Jantšek.

Festivali peakorraldaja sõnul otsustati, et teatrisõbrad väljastpoolt Tallinnagi peavad sellest rõõmust osa saama; seepärast jätkub ka sel aastal regionaalprogramm. Narvas ja Kohtla-Järvel mängitakse teatri Mossovet lavastust «Kõik pole kassile vastlapäev».

Kuldne Mask Eestis toimub 18-30. oktoobril.

FOTO: Kuldne mask

«Lavastuste valiku määrasid paljuski nende tehnilised nõudmised ning lavade mõõdud, eriti Kohtla-Järvel, kus lava on väike. Toon näite: Suure Draamateatri Bogomolovi lavastuses «Slava» on teatud istmed saalis märgitud piiratud nähtavusega kohtadeks, kuna Estonia teatri lava on märgatavalt väiksem, kui Suures Draamateatris. Antud juhul on aga ebameeldivused vaatajate jaoks minimaalsed ja lavastus õnnestus säilitada algsel kujul, nii nagu seda mängitakse Suures Draamateatris,» selgitas Jantšek.

«Lihtsam on Estonia teatri lavale kohandada Dmitri Krõmovi lavastust «Serjoža» kuulsusrikka A. P. Tšehhovi nimelise Moskva Kunstiteatri esituses. Vaatajaid ootab dünaamiline lavaline jutustus armastusest, lahkumise tragöödiast, inimlike suhete haprusest ja teatrist, mis eksisteerib ka elus. Dmitri Krõmov, nagu tal on kombeks,  jutustab ka seekord tõsistest asjadest iroonilise naeratusega, paneb kibedad instinktid kergesse ja peenesse vormi, tema lavastuste mängu stiihia lihtsalt paelub,» märkis Svetlana Jantšek.

«Palju rohkem kui tehnilised nõudmised olid lavastuse Eesti programmi valimise tingimusteks hoopis kunstiline tase, uuendusliku või huvitava idee andekas lahendamine, esteetilised otsingud, uuendused teatrikeeles, uus ja põnev dramaturg jne. Festival on seadnud oma eesmärkideks anda vaatajatele põhjust järelemõtlemiseks, saada emotsionaalsete muljete allikaks, täiendada vaatajate teadmistepagasit maailmast ja kunstist veel ühe avastusega,» lisas ta.

Piletimüük 18-30. oktoobril toimuvalale festivalile Kuldne Mask Eestis on juba alanud. Üksikasjalik programm leidub festivali kodulehel www.godenmask.ee .

Tagasi üles