Eesti Filharmoonia Kammerkoori juures resideeriv helilooja on Ülo Krigul

Ülo Krigul

FOTO: Mihkel Maripuu

Eesti Filharmoonia Kammerkoori (EFK) juures resideeriv helilooja 2019. aastal on Ülo Krigul, kelle uudisteos kõlab esiettekandes «Suure reede kontserdil» Tallinnas ja Tartus.

Kammerkoor koos peadirigent Kaspars Putniņšiga on Ülo Kriguliga koostööd teinud ka varem, tellides ja esitades tema loomingut. Sel aastal kirjutab ta EFK tellimusel kaks uut teost.

Esimene neist «And the sea arose» («Ja järv hakkas tõusma») koorile ja keelpillidele jõudis esmakordselt publiku ette homme, 19. aprillil «Suure reede kontserdil» Tallinna Jaani kirikus ja 20. aprillil Tartu Pauluse kirikus Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestri esituses Kaspars Putniņši juhatusel. Teise, a cappella uudisteose esiettekanne on kavandatud novembrisse.

Kaspars Putniņši sõnul on Ülo Kriguli looming väga mitmekülgne «Tema helikeel on väga värvikas, sest ta valdab erinevaid muusikažanre,» iseloomustab dirigent Krigulit.

Putniņš hindan ka tema tekstivalikuid ja tema oskust nö tõlkida sõna muusikakeelde. Suurel reedel esiettekandes kõlavanud teoses on kasutatud piibliteksti, milles Jeesus kutsub Peetrust enda järel vee peal kõndima. «See teema sobib väga hästi vaiksesse nädalasse, sest selles peitub sõnum mitte karta, vaid julgeda järgneda teadmatusele nii, nagu Jeesus andis eeskuju minnes vastu oma saatusele,» räägib Putniņš.

Ülo Kriguli (1978) loominguampluaa ulatub sümfoonilistest töödest elektroakustiliste installatsioonide ning teatri- ja filmimuusikani, mille esitajateks on muusikakollektiivid nii Eestis kui väljaspool. Tema teoste esiettekanded on kõlanud Berliini Kontserdimajas, Viini Muusikaühingus, Helsingi Finlandia-talos, Gulbenkiani Kunstide Keskuses Lissabonis jm.

Krigulile omistatud auhindade hulgas on Europäische Komponistenpreis Berliini muusikafestivalil (2005) ja rahvusvahelisel heliloojate rostrumil Pariisis I preemia alla 30-aastaste heliloojate kategoorias teose «JenZeits» eest (2007), Eesti Kultuurkapitali aastapreemia mängufilmi «Sügisball» loomingulises kollektiivis ja Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali preemia eduka loomingulise aasta eest (2007), Eesti muusika päevade heliloojapreemia «Swan Bone City» eest (2012), Monaco Prints Pierre’i Fondi muusikapreemia (2014), rahvusvahelisel heliloojate rostrumil Wrocławis II koht teose «Vesi ise» eest (2016), Eesti Muusikanõukogu Preemia (2016).

Tagasi üles