Varsti avatakse! Näitusel on dialoogis Tommy Cash ja Rick Owens

Kultuuritoimetus
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tommy Cash.
Tommy Cash. Foto: Kertin Vasser. Autori loal

Neljapäeval, 2. mail avatakse Kumu kunstimuuseumis Tommy Cashi ja Rick Owensi loomingut siduv näitus «Süütud ja neetud», mille raames eksponeeritakse nii mõlema autori soolopraktikat kui ka koostöös valminud teoseid. Publikule on näitus avatud alates reedest, 3. maist.

Muusikamaailmast kunsti liikunud Tommy Cashi ja Ameerika moedisainerit Rick Owensit seob huvi visuaalkultuuris ringlevat veidrate, marginaalsete või piire ületavate teemade vastu. Mõlema autori loomingut iseloomustab julge ümberkäimine inimkehaga, teadlik fetišikultuuriga mängimine ja mittebinaarne soorepresentatsioon.

Rick Owens. Naistekollektsioon «Sphinx» (sügis-talv 2015).
Rick Owens. Naistekollektsioon «Sphinx» (sügis-talv 2015). Foto: Danielle Levitt. Owenscorpi loal

Tommy Cashi nägemus väljendub jõulises ja ootamatus, mitmevärviliselt teostatud pildikeeles. Sarnaste teemadega töötav Rick Owens on tuntud oma valdavalt monokroomse ja minimalistliku käekirja järgi, mis avaldub lisaks rõivastele ka mööblidisainis ja aksessuaarides.

Näitus on lavastatud tervikinstallatsioonina, milles Tommy Cashi ja Rick Owensi soolopraktikad põimuvad ühiselt loodud ja mõlemat kunstnikku siduvates teostes.

Rick Owens. Naistekollektsioon «Dirt» (kevad-suvi 2018).
Rick Owens. Naistekollektsioon «Dirt» (kevad-suvi 2018). Foto: Danielle Levitt. Owenscorpi loal

Tommy Cash (1991) on Tallinnast pärit laia rahvusvahelise haardega räppar, kelle jõuline visuaalne keel on muutunud märgiliseks. Tuntud kui artist, kes vahetab sageli oma persona’t, liigub Tommy Cash eri registrite vahel ja taasloob pidevalt nii ennast kui ka teda iseloomustavat esteetikat.

Näitus Kumu kunstimuuseumis on Tommy Cashi manifestatsioon visuaalkunstnikuna, tema varasematest muusikavideotest ja lavavisuaalidest tuntud pildikeel on siin realiseerunud uutes vormides – installatsioonis, skulptuuris, maalis. Kõik näitusel eksponeeritud teosed on uued ning loodud dialoogis näituse kuraatoriga.

Rick Owens.
Rick Owens. Foto: Danielle Levitt. Owenscorpi loal

Rick Owens (1961) on Californiast pärit moedisainer, kelle minimalistlikku ning enamjaolt mustvalget loomingut iseloomustab väljapeetud tasakaal funktsionaalse disaini ja puhta vormi vahel. Rick Owensi huvi visuaalkultuuri eri tahkude vastu avaldub selgelt efektsetes moeetendustes.

Näitusel on eksponeeritud läbilõige Rick Owensi moeloomingust: lisaks rõivastele ja videotele näeb ka disainmööblit ning installatsioone. Näituse tarbeks Tommy Cashiga ühistööna loodud teosed võtavad kokku mõlema autori positsioone ja praktikaid.

Rick Owens. Naistekollektsioon «Glitter» (sügis-talv 2017).
Rick Owens. Naistekollektsioon «Glitter» (sügis-talv 2017). Foto: Danielle Levitt. Owenscorpi loal
Rick Owens. Naistekollektsioon «Glitter» (sügis-talv 2017).
Rick Owens. Naistekollektsioon «Glitter» (sügis-talv 2017). Foto: Danielle Levitt. Owenscorpi loal
Tagasi üles