Saada vihje

Esitletakse Hieronymuse sarja avaraamatuid

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Esitletakse Hieronymuse sarja avaraamatuid.
Esitletakse Hieronymuse sarja avaraamatuid. Foto: Plakat

27. mail kell 15 esitletakse Tallinnas Kirjanike maja musta laega saalis esimesi Hieronymuse sarjas tõlgitud maailmaklassikasse kuuluvaid ilukirjandusteoseid – Hermann Brochi „Kuutõbised“ (saksa keelest tõlkinud Mati Sirkel) ja Louis-Ferdinand Celine’i "Surm järelmaksuga" (prantsuse keelest tõlkinud Heli Allik). Hieronymuse programmi tutvustavad Kultuurkapitali juhataja Kertu Saks ja Kirjanike Liidu esimees Tiit Aleksejev. Tõlkijatega vestleb Marju Lepajõe. 

Hermann Broch (1886–1951) oli juudi soost Austria kirjanik, kelle mahuka loomingu peateoseks võib pidada romaanitriloogiat „Kuutõbised" (ilmunud 1931/32). Tegu on omaaegse Saksamaa kirjanduslik-psühholoogilise süvaanalüüsiga irratsionaalsuse kasvamise ja seniste väärtuste lagunemise vaatepunktist. Teose stiil varieerub vastavalt ajale, millest jutustatakse, kuid kõigis kolmes osas on autoril õnnestunud leida väljendusviis hingeseisunditele, mida varem polnud peetud kirjeldatavaks. Teos tähendab ühtlasi romaanivormi radikaalset uuendamist, sest kolmandas osas on kasutatud ka värsi- ning draamavormi ja vahepaladena lisaks filosoofilise traktaadi tõsiteaduslikkust.

Louis-Ferdinand Céline (1894–1961) on 20. sajandi silmapaistvamaid prantsuse kirjanikke, tõeline modernismiklassik. Tema romaanid tõid esimest korda prantsuse kirjandusse suulise stiili ja kõnekeele. „Surm järelmaksuga“ on Céline’i teine romaan (ilmunud 1936), mis on autorile omaselt autobiograafilise koega. Kord realistlikus, kord veidi deliirses võtmes jutustab see peategelase Ferdinandi väikelapseeast, kooliteest, esimestest tööotsinguvaevadest, keerulistest suhetest vanematega, taustaks 20. sajandi alguse Pariis, millest saab oma lopsakuses pea omaette tegelane.

Tagasi üles