Pühapäeva, 19. mai õhtul kirjutati Pärnu Endla saalis eesti ooperi ajalukku üks oodatud lehekülg: napid 183 aastat pärast geeniuse staatuses itaalia helilooja Vincenzo Bellini (1801–1835) surma jõudis esimest korda eestlaste juhitud teatritrupi lavastuses publiku ette üks tema kümnest täispikast muusikadraamast. See teos on «I Capuleti e i Montecchi» (1830), mis esietendus Pärnu PromFesti ja Kaunase muusikateatri ühistööna Katrin Tegova lavastuses pealkirja all «Romeo või Julia».
Psühholoogiline klistiir fiktsionaalsele karakterile (4)
Rahvusvahelise noorte laulusolistide konkursina alustanud PromFestile oli see üheksas kord tuua eelmise võistluse parimate osalusel välja täispikk ooperilavastus. Alates 2003. aastast on see juhtunud igal teisel kevadel: teose on valinud konkursi valitsev võitja, lavastajaks on kutsutud keegi kohalik kultuuritegelane, kes pole ooperi puhul selles rollis varem olnud.
Bellini geniaalsus tõuseb maailma rikkalikus ooperirepertuaaris esile eelkõige oma muusika selgete ja puhaste meloodiajoontega, mida ei lämmata – nagu enamiku tema järeltulijate puhul – orkestratsiooni kõlaline mastaapsus. Ning seega eeldab selle vokaalne esitamine tehniliselt ülivõimekaid soliste: Bellini ooperite juhtpartiid nõuavad interpreedilt läbitunnetatud lüürilisust, täpset fraseerimist aeglastel tempodel, kandvust piano’s ning meisterlikku bel canto kantileeni. Hea tahtmise korral võib siit otsida põhjust, miks Bellini teosed pole seni leidnud teed meie kohalike ooperiteatrite repertuaari.