Lugesin hiljuti Ameerika kirjaniku Jonathan Franzeni romaani «Parandused». Romaan räägib ühest USA Kesk-Läänest pärit perekonnast ja selles leidub ka selline lõik: «Gary meelest oleks edasine väljaränne rannikutele tulnud panna keelu alla ja innustada kõiki keskläänlasi uuesti oma taignaste toitude, maitsetute riiete ja lauamängude juurde tagasi pöörduma, et hoida alal strateegilist riiklikku juhmusereservi ning metsikut maitset, mis võimaldaks temataolistel privilegeeritud isikutel tunda end igavesest ajast igavesti tsiviliseerituna.» Niisiis märkab romaani üks peategelastest «metsiku» kesklääne euroopastumist, «fusioneerumist» ja ta reageerib sellele pisut oma mõtetes.
Tellijale
Sigrid Viir mõttetuse ja mõttekuse vahel ehk töö ja puhkuse tähe all
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Mingis mõttes on samasugused tendentsid ilmnenud ka meie suhtes töösse. Raskemat sorti ja konkreetsema tulemuslikkusega füüsiline töö on üldiselt jäänud minevikku ja asendunud mingisuguse abstraktsema ollusega, mille puhul ei saagi sageli aru, mis, kus ja milleks. Proletariaadi tähendus on muutunud ja itaalia mõtleja Bifo Berardi teinud ettepaneku see mõiste asendada «kognitariaadiga» ehk mõttetöö või loovtöö proletariaadiga.