Jaan Elkeni näitus Hobusepea ja Draakoni galeriis.
Jaan Elken kahes galeriis
Teisipäeval, 11.06.2019 kell 17.00 toimub Hobusepea galeriis Jaan Elkeni isiknäituse „Taevas ja maa” avamine. Kahte galeriid hõlmav näitus on eksponeeritud 11.06.–08.07.2019 Hobusepea galeriis ja 10.06.–06.07.2019 Draakoni galeriis.
Autori sõnul moodustab näitus robustse visandi tervikuniversumist, nihutades vaatepunkti ajas tagasi, aegade algusesse.
Jaan Elken: „Sedavõrd mahutavate, otse Piibli sõnade kasutamine pealkirjas on ühelt poolt riskantne, kuid ka turvaline – usun meditatiivsete lahenduste eelistesse agressiivse aktivismi ees.
Maalimisel olen mõtteliselt lahterdanud töid kolme teemaplokki – vesi on meie seniste teadmiste valguses neist kõige olulisem, teda jagub nii taevasse kui maa peale, vesi on ka akrüülvärvile voolavuse andja. Draakoni galeriis eksponeeritud töödes on kohal atmosfäärilisus, samas püüan välitada new-age’likku fotorealismi või monotoonset minimalismi. Pigem on tegemist sisemistele meeleseisunditele visuaalsete vastete otsimisega, aastatega settinud arusaamadele teadvusest kui nö sisekosmosest. Matkadel Islandile ja Norrasse olen kogenud déjà vu elamust, leidnud kattuvust sulavate liustike, või vertikaalsete kaljujärsakute näol, mis otsekui arhetüübina minu alateadvuses aegade algusest olnud on. Mõned tööd võivad samahästi olla inspireeritud talviti sõiduteid ääristavate, saastegaaside toimel kollakashallideks moondunud, koristamata lume- ja jäävallidest. Näen väärtusi ja tähendusi kõiges, mis meid ümbritseb. Hobusepea galeriis eksponeeritav, otsekui vee- ja mudasetete laadne sari, võiks juhtida vaataja eksistentsi lõplikkusest ja lõpmatusest rääkivale lainele. Urbanismist pärit märke pigem vältida üritav näitus otsib vastuseid, mida inimesele antakse vaid jao pärast, kui üldse. Märksõnadeks siin on stiihia, taevariigi rahu, igavene vaikus, olemine / mitteolemine, algus ja lõpp.“
Jaan Elken (s 1954) on maalikunstnik, kunstikriitik (avaldanud üle paarisaja kunstikriitilise ja kunstipoliitilise artikli), kuraator ja kunstipedagoog. Aastatel 1997–2018 Tartu Ülikooli kultuuriteaduste ja kunstide instituudi maalikunsti õppetooli professor (kuni maalieriala sulgemiseni Tartu Ülikoolis), 2018. aastast Tartu Ülikooli Humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna emeriitprofessor. Alates 1981. aastast kuulub Eesti Kunstnike Liitu, aastatel 1995–1999 on olnud Eesti Maalikunstnike Liidu esimees, aastatel 1999–2013 Eesti Kunstnike Liidu president. 1970ndatel hüperrealistlikus laadis alustanud kunstnik on praeguseks kujunenud abstraktse suuna üheks olulisemaks esindajaks Eesti maalikunstis.