R, 24.03.2023

Naissaarel toimub täna valgusmängulise kontsertetenduse maailma esiettekanne

Kultuuritoimetus
Naissaarel toimub täna valgusmängulise kontsertetenduse maailma esiettekanne
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Valgusmänguline kontsertetendus «Laser ja läätsed»
Valgusmänguline kontsertetendus «Laser ja läätsed» Foto: Ago Tammik

Naissaarel toimub 10. juulil valgusmängulise kontsertetenduse «Laser ja läätsed» maailma esiettekanne Naissaarel sündinud maailmakuulsast optikust Bernhard Schmidtist.

Viiel järjestikusel õhtul publiku ette jõudva kontsertetenduse «Laser ja läätsed» autor on Hollandi helilooja Dominy Clements. «Laser ja läätsed» on jätkuks 2013. aastal Nargenfestivalil Noblessneri valukojas lavale tulnud Clementsi ooperile «Valgustatud pimedusejünger», mis käsitles Bernhard Schmidti elukäiku. Teos manab vaatajate ette ühe päeva kuulsa optiku elu viimaseks jäänud 1935. aastast. Oliver Kuusik (tenor), Tiit Kikas (laserharf, viiul jt instrumendid), Kadri Toomoja (orel), lavastaja Ingmar Jõela, valguskunstnik Priidu Adlas ja helikunstnik Haar Tammik on loonud Omari küüni lummavalt vaatemängulise ja maagilise õhustiku.

Schmidti toob ajaloohämarusest reaalsemalt vaatajale lähemale nimiosatäitja Oliver Kuusiku sugulusside saare kuulsaima elanikuga. Oliver Kuusik: «Loomulikult teadmine, et sa laulad ooperis oma maailmakuulsast sugulasest tema enda sünnikohas Naissaarel, lisab sellele rollile isikliku suhestatuse ja lisaväärtuse. See on südantsoojendav seos, mis aitab mul endalgi mõningaid teemasid Bernhard Schmidti rännakuil paremini mõista.»

Laval saavad kokku unistused ja läbielamised, unenäoline helikeel ning oreli kõlamaastikud. Uue dimensiooni annavad kontsertetendusele efektsed laserharfi kiired. Tiit Kikas: «Harva on neid lavastusi, kus saab põhjendatult kasutada kogu olemasolevat tehnikat ning katsetada sellega kaasnevat visuaali ja helide võimekust. Eriti sürrealistlik on, et kõik toimub Naissaarel, küünis ilma riikliku elektrivõrgu toeta, päikesepaneelide ning generaatori abil.»

Nargenfestivali kunstiline juht on Tõnu Kaljuste.

Korraldajad paluvad beebide, väikelaste ja koertega mitte tulla kontserdile, see ei ole kogupere kontsertetendus.

Märksõnad
Tagasi üles